Skip to main content
Start of content
Top of Page

Mark Gerretsen

Photo - Mark Gerretsen - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Kingston and the Islands
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Kingston and the Islands, Ontario

Offices and Roles as a Parliamentarian

Committees

Member

Parliamentary Associations and Interparliamentary Groups

Member of

All Roles


Export as: XML CSV

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Showing 5 of 1943

The Art of Courage
Statements by Members
May 22, 2024
Fall Economic Statement Implementation Act, 2023
Government Orders
May 21, 2024
Fall Economic Statement Implementation Act, 2023
Government Orders
May 21, 2024
Fall Economic Statement Implementation Act, 2023
Government Orders
May 21, 2024
Fall Economic Statement Implementation Act, 2023
Government Orders
May 21, 2024
All Chamber interventions by this member

Showing 5 of 256

HUMAStanding Committee on Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities
Meeting no. 110
April 29, 2024
ETHIStanding Committee on Access to Information, Privacy and Ethics
Meeting no. 111
April 11, 2024
PROCStanding Committee on Procedure and House Affairs
Meeting no. 111
April 9, 2024
Meeting no. 106
February 13, 2024
Meeting no. 98
December 11, 2023
All committee interventions by this member

Showing 5 of 762

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 771 Government Business No. 39 (Proceedings on Bill C-64, An Act respecting pharmacare) Yea Agreed To May 22, 2024
No. 770 Government Business No. 39 (Proceedings on Bill C-64, An Act respecting pharmacare) (amendment) Nay Negatived May 22, 2024
No. 769 Motion for closure Yea Agreed To May 22, 2024
No. 768 Motion to proceed to Orders of the Day Yea Agreed To May 22, 2024
No. 767 2nd reading of Bill C-381, An Act to amend the Criminal Code (extortion) Nay Negatived May 22, 2024
All votes by this member

Contact Details

Email

mark.gerretsen@parl.gc.ca

Website

http://markgerretsen.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-1955
Fax: 613-996-1958

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Kingston
841 Princess Street
Kingston, Ontario
K7L 1G7

Telephone: 613-542-3243
Fax: 613-542-5461