Skip to main content
Start of content
Top of Page

Francesco Sorbara

Photo - Francesco Sorbara - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Vaughan—Woodbridge
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

All Roles


Export as: XML CSV

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Showing 5 of 526

Business of Supply [Opposition Motion—Foreign Interference in Democratic Institutions]
Government Orders
June 10, 2024
Business of Supply [Opposition Motion—Foreign Interference in Democratic Institutions]
Government Orders
June 10, 2024
Business of Supply [Opposition Motion—Foreign Interference in Democratic Institutions]
Government Orders
June 10, 2024
Business of Supply [Opposition Motion—Foreign Interference in Democratic Institutions]
Government Orders
June 10, 2024
Business of Supply [Opposition Motion—Foreign Interference in Democratic Institutions]
Government Orders
June 10, 2024
All Chamber interventions by this member

Showing 5 of 480

FINAStanding Committee on Finance
Meeting no. 147
June 4, 2024
Meeting no. 146
June 3, 2024
Meeting no. 145
May 31, 2024
Meeting no. 144
May 30, 2024
PACPStanding Committee on Public Accounts
Meeting no. 124
May 23, 2024
All committee interventions by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-75 Polish Heritage Month Decision Made (February 7, 2024)
M-44 Permanent residency for temporary foreign workers Decision Made (May 11, 2022)

Showing 5 of 783

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 811 Time allocation for Bill C-40, An Act to amend the Criminal Code, to make consequential amendments to other Acts and to repeal a regulation (miscarriage of justice reviews) Yea Agreed To June 11, 2024
No. 810 Ways and means motion No. 25 Yea Agreed To June 11, 2024
No. 809 3rd reading and adoption of Bill C-20, An Act establishing the Public Complaints and Review Commission and amending certain Acts and statutory instruments Yea Agreed To June 11, 2024
No. 808 Opposition Motion (Foreign interference in democratic institutions) Yea Agreed To June 11, 2024
No. 807 Motion to proceed to Orders of the Day Yea Agreed To June 11, 2024
All votes by this member

Contact Details

Email

francesco.sorbara@parl.gc.ca

Website

http://francescosorbara.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-4971
Fax: 613-996-4973

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Woodbridge
8633 Weston Road
Suite 6A
Woodbridge, Ontario
L4L 9R6

Telephone: 905-264-6446
Fax: 905-264-8637