Skip to main content
Start of content
Top of Page

The Honourable Joyce Murray

Photo - Hon. Joyce Murray - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Vancouver Quadra
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Vancouver Quadra, British Columbia

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Minister of Fisheries, Oceans and the Canadian Coast Guard

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

321 in the current session

Showing 5 of 321

Fisheries and Oceans
Oral Question Period
December 13, 2022
The Environment
Oral Question Period
December 2, 2022
Fisheries and Oceans
Oral Question Period
November 17, 2022
Fisheries and Oceans
Oral Question Period
November 3, 2022
Fisheries and Oceans
Oral Question Period
October 21, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

187 in the current session

Showing 4 of 187

FOPOStanding Committee on Fisheries and Oceans
Meeting no. 46
December 2, 2022
Meeting no. 17
April 13, 2022
Meeting no. 12
March 24, 2022
Meeting no. 8
February 17, 2022
All committee interventions by this member

Chamber Votes

238 in the current session

Showing 5 of 238

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 245 3rd reading and adoption of Bill S-223, An Act to amend the Criminal Code and the Immigration and Refugee Protection Act (trafficking in human organs) Yea Agreed To December 14, 2022
No. 244 3rd reading and adoption of Bill C-18, An Act respecting online communications platforms that make news content available to persons in Canada Yea Agreed To December 14, 2022
No. 243 Second report of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Yea Agreed To December 14, 2022
No. 242 3rd reading and adoption of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
No. 241 Concurrence at report stage of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
All votes by this member

Contact Details

Email

joyce.murray@parl.gc.ca

Website

http://joycemurray.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-2430
Fax: 613-995-0770

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Vancouver
2112, West Broadway
Suite 206
Vancouver, British Columbia
V6K 2C8

Telephone: 604-664-9220
Fax: 604-664-9221