Skip to main content
Start of content
Top of Page

Mark Gerretsen

Photo - Mark Gerretsen - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Kingston and the Islands
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Kingston and the Islands, Ontario

Committees

Member

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

87 in the current session

Showing 5 of 87

Government Business No. 10
Government Orders
August 12, 2020
Government Business No. 10
Government Orders
August 12, 2020
Further COVID-19 Measures Act
Government Orders
July 21, 2020
Canadian Dairy Commission Act
Government Orders
May 13, 2020
Canadian Dairy Commission Act
Government Orders
May 13, 2020
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

364 in the current session

Showing 5 of 364

ETHIStanding Committee on Access to Information, Privacy and Ethics
Meeting no. 12
August 11, 2020
Meeting no. 8
July 23, 2020
FINAStanding Committee on Finance
Meeting no. 42
July 21, 2020
PROCStanding Committee on Procedure and House Affairs
Meeting no. 27
July 6, 2020
COVISpecial Committee on the COVID-19 Pandemic
Meeting no. 22
June 15, 2020
All committee interventions by this member

Chamber Votes

18 in the current session

Showing 5 of 18

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 20 Opposition Motion (Additional allotted days in the supply period) Nay Agreed To March 9, 2020
No. 19 Opposition Motion (Documents on economic downturns) Yea Agreed To March 9, 2020
No. 18 Opposition Motion (Proposed tax changes) Nay Negatived February 26, 2020
No. 17 Opposition Motion (Coastal GasLink project) Nay Negatived February 24, 2020
No. 14 Opposition Motion (Special Employment Insurance sickness benefits) Nay Agreed To February 19, 2020
All votes by this member

Contact Details

Email

Mark.Gerretsen@parl.gc.ca

Website

https://mgerretsen.liberal.ca/

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-1955
Fax: 613-996-1958

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Kingston
841 Princess Street
Kingston, Ontario
K7L 1G7

Telephone: 613-542-3243
Fax: 613-542-5461