Skip to main content
Start of content
Top of Page

Randall Garrison

Photo - Randall Garrison - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
NDP
Constituency:
Esquimalt—Saanich—Sooke
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

59 in the current session

Showing 5 of 59

Justice
Oral Question Period
February 26, 2021
Criminal Code
Government Orders
February 23, 2021
Standing Orders and Procedure
Orders of the Day
February 1, 2021
Economic Statement Implementation Act, 2020
Government Orders
January 27, 2021
Economic Statement Implementation Act, 2020
Government Orders
January 27, 2021
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

309 in the current session

Showing 5 of 309

NDDNStanding Committee on National Defence
Meeting no. 17
February 26, 2021
Meeting no. 16
February 22, 2021
Meeting no. 15
February 19, 2021
INDUStanding Committee on Industry, Science and Technology
Meeting no. 20
February 25, 2021
JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 20
February 18, 2021
All committee interventions by this member

Bills

3 sponsored and none jointly seconded in the current session

Showing 3 of 3

Bill Number Title
C-247 An Act to amend the Criminal Code (controlling or coercive conduct)
C-227 An Act to amend the Employment Equity Act
C-203 An Act to amend the National Defence Act (maiming or injuring self or another)
All bills sponsored by this member
None in the current session

Motions

4 sponsored and 2 jointly seconded in the current session

Showing 3 of 4

Motion Number Subject Latest Activity
M-51 Special committee on medical assistance in dying Placed on Notice (October 8, 2020)
M-50 Renewable Canada Placed on Notice (September 24, 2020)
M-44 Special committee on the Protection of Communities and Exploited Persons Act Reinstated from the Previous Session (September 23, 2020)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-62 Federal dental care plan Placed in the Order of Precedence (February 22, 2021)
M-46 Guaranteed livable basic income Reinstated from the Previous Session (September 23, 2020)

Chamber Votes

59 in the current session

Showing 5 of 59

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 61 2nd reading of Bill C-225, An Act to amend the Aeronautics Act, the Fishing and Recreational Harbours Act and other Acts (application of provincial law) Yea Negatived February 24, 2021
No. 60 2nd reading of Bill C-206, An Act to amend the Greenhouse Gas Pollution Pricing Act (qualifying farming fuel) Yea Agreed To February 24, 2021
No. 59 Private Members' Business M-35 (Instruction to the Standing Committee on Environment and Sustainable Development (environment grading label)) Yea Agreed To February 24, 2021
No. 58 2nd reading of Bill C-223, An Act to amend the Citizenship Act (adequate knowledge of French in Quebec) Nay Negatived February 24, 2021
No. 57 2nd reading of Bill C-213, An Act to enact the Canada Pharmacare Act Yea Negatived February 24, 2021
All votes by this member

Contact Details

Email

Randall.Garrison@parl.gc.ca

Website

http://randallgarrison.ndp.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-2625
Fax: 613-996-9779

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Victoria
2904 Tillicum Road
Victoria, British Columbia
V9A 2A5

Telephone: 250-405-6550
Fax: 250-405-6554