Skip to main content
Start of content
Top of Page

The Honourable Patty Hajdu

Photo - Hon. Patty Hajdu - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Thunder Bay—Superior North
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Thunder Bay—Superior North, Ontario

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Minister of Health

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

690 in the current session

Showing 5 of 690

Health
Oral Question Period
June 21, 2021
Tourism Industry
Oral Question Period
June 21, 2021
Public Safety
Oral Question Period
June 21, 2021
Public Safety
Oral Question Period
June 21, 2021
Public Safety
Oral Question Period
June 21, 2021
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

353 in the current session

Showing 5 of 353

HESAStanding Committee on Health
Meeting no. 33
April 30, 2021
Meeting no. 29
April 16, 2021
Meeting no. 25
March 12, 2021
Meeting no. 17
February 5, 2021
SECUStanding Committee on Public Safety and National Security
Meeting no. 19
March 10, 2021
All committee interventions by this member

Chamber Votes

175 in the current session

Showing 5 of 175

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 185 3rd reading and adoption of Bill C-30, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on April 19, 2021 and other measures Yea Agreed To June 23, 2021
No. 184 3rd reading and adoption of Bill C-206, An Act to amend the Greenhouse Gas Pollution Pricing Act (qualifying farming fuel) Nay Agreed To June 23, 2021
No. 183 Fifth report of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Yea Agreed To June 23, 2021
No. 182 2nd reading of Bill C-269, An Act to amend the Fisheries Act (prohibition — deposit of raw sewage) Nay Negatived June 23, 2021
No. 181 3rd reading and adoption of Bill C-12, An Act respecting transparency and accountability in Canada's efforts to achieve net-zero greenhouse gas emissions by the year 2050 Yea Agreed To June 22, 2021
All votes by this member

Contact Details

Email

Patty.Hajdu@parl.gc.ca

Website

http://pattyhajdu.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-4792
Fax: 613-996-9785

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Thunder Bay
705 Red River Road
Suite 3
Thunder Bay, Ontario
P7B 1J3

Telephone: 807-766-2090
Fax: 807-766-2094