Skip to main content
Start of content
Top of Page

Randeep Sarai

Photo - Randeep Sarai - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Surrey Centre
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Surrey Centre, British Columbia

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Parliamentary Secretary to the Minister of Veterans Affairs and Associate Minister of National Defence

Committees

Member

Parliamentary Associations and Interparliamentary Groups

Member of

All Roles


Export as: XML CSV

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Showing 5 of 125

Surrey's Top 25 Under 25 Awards
Statements by Members
May 10, 2024
Report Stage
Government Orders
May 9, 2024
Report Stage
Government Orders
May 9, 2024
Report Stage
Government Orders
May 9, 2024
Report Stage
Government Orders
May 9, 2024
All Chamber interventions by this member

Showing 5 of 1995

ACVAStanding Committee on Veterans Affairs
Meeting no. 94
May 8, 2024
Meeting no. 91
April 29, 2024
Meeting no. 86
March 18, 2024
Meeting no. 85
February 28, 2024
Meeting no. 84
February 26, 2024
All committee interventions by this member

Showing 1 of 1

Motion Number Subject Latest Activity
M-44 Permanent residency for temporary foreign workers Decision Made (May 11, 2022)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-112 Political interference, violence, or intimidation on Canadian soil Decision Made (May 8, 2024)
M-63 Anti-Asian racism Decision Made (June 14, 2023)

Showing 5 of 757

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 771 Government Business No. 39 (Proceedings on Bill C-64, An Act respecting pharmacare) Paired Agreed To May 22, 2024
No. 770 Government Business No. 39 (Proceedings on Bill C-64, An Act respecting pharmacare) (amendment) Paired Negatived May 22, 2024
No. 769 Motion for closure Paired Agreed To May 22, 2024
No. 768 Motion to proceed to Orders of the Day Paired Agreed To May 22, 2024
No. 767 2nd reading of Bill C-381, An Act to amend the Criminal Code (extortion) Paired Negatived May 22, 2024
All votes by this member

Contact Details

Email

randeep.sarai@parl.gc.ca

Website

http://randeepsarai.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-2922
Fax: 613-992-0252

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Surrey
10362 King George Blvd
Suite 170
Surrey, British Columbia
V3T 2W5

Telephone: 604-589-2441
Fax: 604-589-2445