Skip to main content
Start of content
Top of Page

Randeep Sarai

Photo - Randeep Sarai - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Surrey Centre
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

70 in the current session

Showing 5 of 70

Métis Nation British Columbia
Statements by Members
February 6, 2023
Committees of the House [Justice and Human Rights]
Routine Proceedings
December 13, 2022
Justice and Human Rights
Routine Proceedings
December 7, 2022
Bhimrao Ambedkar
Statements by Members
December 6, 2022
Committees of the House [Justice and Human Rights]
Routine Proceedings
December 6, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

1279 in the current session

Showing 5 of 1279

FAAEStanding Committee on Foreign Affairs and International Development
Meeting no. 44
January 25, 2023
Meeting no. 43
December 7, 2022
JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 44
December 12, 2022
Meeting no. 42
December 5, 2022
Meeting no. 41
December 1, 2022
All committee interventions by this member

Motions

1 sponsored and 1 jointly seconded in the current session

Showing 1 of 1

Motion Number Subject Latest Activity
M-44 Permanent residency for temporary foreign workers Decision Made (May 11, 2022)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-63 Anti-Asian racism Debated (December 8, 2022)

Chamber Votes

245 in the current session

Showing 5 of 245

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 251 Opposition Motion (Bail Reform) Nay Negatived February 6, 2023
No. 250 3rd reading and adoption of Bill C-22, An Act to reduce poverty and to support the financial security of persons with disabilities by establishing the Canada disability benefit and making a consequential amendment to the Income Tax Act Yea Agreed To February 2, 2023
No. 249 3rd reading and adoption of Bill C-291, An Act to amend the Criminal Code and to make consequential amendments to other Acts (child sexual abuse and exploitation material) Yea Agreed To February 1, 2023
No. 248 Private Members' Business M-62 (Uyghurs and other Turkic Muslims (main motion as amended)) Yea Agreed To February 1, 2023
No. 247 Private Members' Business M-62 (Uyghurs and other Turkic Muslims) (amendment) Yea Agreed To February 1, 2023
All votes by this member

Contact Details

Email

randeep.sarai@parl.gc.ca

Website

http://randeepsarai.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-2922
Fax: 613-992-0252

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Surrey
10362 King George Blvd
Suite 170
Surrey, British Columbia
V3T 2W5

Telephone: 604-589-2441
Fax: 604-589-2445