Skip to main content
Start of content
Top of Page

Alistair MacGregor

Photo - Alistair MacGregor - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
NDP
Constituency:
Cowichan—Malahat—Langford
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

105 in the current session

Showing 5 of 105

Pharmacare
Oral Question Period
February 26, 2021
Agriculture Day
Statements by Members
February 23, 2021
Criminal Code
Government Orders
February 23, 2021
Criminal Code
Government Orders
February 23, 2021
Criminal Code
Government Orders
February 23, 2021
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

177 in the current session

Showing 5 of 177

AGRIStanding Committee on Agriculture and Agri-Food
Meeting no. 20
February 25, 2021
Meeting no. 19
February 23, 2021
Meeting no. 18
February 18, 2021
Meeting no. 17
February 16, 2021
Meeting no. 15
February 2, 2021
All committee interventions by this member

Bills

2 sponsored and 1 jointly seconded in the current session

Showing 2 of 2

Bill Number Title
C-250 An Act to amend the Canada Shipping Act, 2001 (anchorage prohibition)
C-231 An Act to amend the Canada Pension Plan Investment Board Act (investments)
All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-232 Climate Emergency Action Act

Motions

None sponsored and 4 jointly seconded in the current session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-62 Federal dental care plan Placed in the Order of Precedence (February 22, 2021)
M-50 Renewable Canada Placed on Notice (September 24, 2020)
M-43 Wealth tax Reinstated from the Previous Session (September 23, 2020)
M-41 Blood and plasma donations Reinstated from the Previous Session (September 23, 2020)

Chamber Votes

60 in the current session

Showing 5 of 60

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 61 2nd reading of Bill C-225, An Act to amend the Aeronautics Act, the Fishing and Recreational Harbours Act and other Acts (application of provincial law) Yea Negatived February 24, 2021
No. 60 2nd reading of Bill C-206, An Act to amend the Greenhouse Gas Pollution Pricing Act (qualifying farming fuel) Yea Agreed To February 24, 2021
No. 59 Private Members' Business M-35 (Instruction to the Standing Committee on Environment and Sustainable Development (environment grading label)) Yea Agreed To February 24, 2021
No. 58 2nd reading of Bill C-223, An Act to amend the Citizenship Act (adequate knowledge of French in Quebec) Nay Negatived February 24, 2021
No. 57 2nd reading of Bill C-213, An Act to enact the Canada Pharmacare Act Yea Negatived February 24, 2021
All votes by this member

Contact Details

Email

Alistair.MacGregor@parl.gc.ca

Website

http://alistairmacgregor.ndp.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-943-2180
Fax: 613-993-5577

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Offices

Main office - Duncan
126 Ingram Street
Suite 101
Duncan, British Columbia
V9L 1P1

Telephone: 250-746-4896
Fax: 250-746-2354

Langford
3202B Happy Valley Rd
Langford, British Columbia
V9C 2V8

Telephone: 866-609-9998