Skip to main content
Start of content
Top of Page

Sherry Romanado

Photo - Sherry Romanado - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Longueuil—Charles-LeMoyne
Province / Territory:
Quebec
Preferred Language:
French / English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

6 in the current session

Showing 5 of 6

International Trade
Oral Question Period
February 19, 2020
Resumption of Debate on Address in Reply
Speech from the Throne
December 12, 2019
Resumption of Debate on Address in Reply
Speech from the Throne
December 12, 2019
Resumption of Debate on Address in Reply
Speech from the Throne
December 12, 2019
Resumption of Debate on Address in Reply
Speech from the Throne
December 12, 2019
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

301 in the current session

Showing 5 of 301

INDUStanding Committee on Industry, Science and Technology
Meeting no. 8
March 12, 2020
Meeting no. 7
March 10, 2020
Meeting no. 6
February 27, 2020
Meeting no. 5
February 25, 2020
Meeting no. 3
February 24, 2020
All committee interventions by this member

Chamber Votes

16 in the current session

Showing 5 of 16

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 20 Opposition Motion (Additional allotted days in the supply period) Nay Agreed To March 9, 2020
No. 19 Opposition Motion (Documents on economic downturns) Yea Agreed To March 9, 2020
No. 18 Opposition Motion (Proposed tax changes) Nay Negatived February 26, 2020
No. 17 Opposition Motion (Coastal GasLink project) Nay Negatived February 24, 2020
No. 16 Motion to adjourn the debate Nay Negatived February 21, 2020
All votes by this member

Contact Details

Email

Sherry.Romanado@parl.gc.ca

Website

http://sherryromanado.ca/?lang=en

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-998-5961
Fax: 613-954-0707

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Greenfield Park
2120 Victoria Avenue
Suite 150
Greenfield Park, Quebec
J4V 1M9

Telephone: 450-671-1222
Fax: 450-671-8884