Skip to main content
Start of content
Top of Page

Fayçal El-Khoury

Photo - Fayçal El-Khoury - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Laval—Les Îles
Province / Territory:
Quebec
Preferred Language:
French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Laval—Les Îles, Quebec

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Member of the panel of chairs for the legislative committees

Committees

Member

Parliamentary Associations and Interparliamentary Groups

Executive Committees
Member of

Member

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

16 in the current session

Showing 5 of 16

International Trade
Oral Question Period
November 23, 2022
Lebanese Independence
Statements by Members
November 22, 2022
Dennis Marinos
Statements by Members
November 16, 2022
The Environment
Oral Question Period
October 26, 2022
Cost of Living Relief Act, No. 2
Government Orders
October 5, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

177 in the current session

Showing 5 of 177

TRANStanding Committee on Transport, Infrastructure and Communities
Meeting no. 44
December 5, 2022
CIMMStanding Committee on Citizenship and Immigration
Meeting no. 45
November 29, 2022
Meeting no. 44
November 25, 2022
Meeting no. 42
November 18, 2022
AGRIStanding Committee on Agriculture and Agri-Food
Meeting no. 37
November 16, 2022
All committee interventions by this member

Bills

None sponsored and 1 jointly seconded in the current session

None in the current session

All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-235 Building a Green Prairie Economy Act

Motions

None sponsored and 1 jointly seconded in the current session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-42 Hindu Heritage Month Decision Made (September 28, 2022)

Chamber Votes

241 in the current session

Showing 5 of 241

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 245 3rd reading and adoption of Bill S-223, An Act to amend the Criminal Code and the Immigration and Refugee Protection Act (trafficking in human organs) Yea Agreed To December 14, 2022
No. 244 3rd reading and adoption of Bill C-18, An Act respecting online communications platforms that make news content available to persons in Canada Yea Agreed To December 14, 2022
No. 243 Second report of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Yea Agreed To December 14, 2022
No. 242 3rd reading and adoption of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
No. 241 Concurrence at report stage of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
All votes by this member

Contact Details

Email

faycal.el-khoury@parl.gc.ca

Website

http://faycalelkhoury.libparl.ca/?lang=en

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-2659
Fax: 613-992-9469

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Laval
674 Place Publique
Suite 200
Laval, Quebec
H7X 1G1

Telephone: 450-689-4594
Fax: 450-689-5092