Skip to main content
Start of content
Top of Page

The Honourable Michael D. Chong

Photo - Hon. Michael D. Chong - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Conservative
Constituency:
Wellington—Halton Hills
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

154 in the current session

Showing 5 of 154

Foreign Affairs
Oral Question Period
February 6, 2023
Foreign Affairs
Oral Question Period
January 31, 2023
Foreign Affairs
Oral Question Period
December 9, 2022
Human Rights in Iran
Statements by Members
December 9, 2022
Public Safety
Oral Question Period
December 5, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

439 in the current session

Showing 5 of 439

FAAEStanding Committee on Foreign Affairs and International Development
Meeting no. 45
January 25, 2023
Meeting no. 44
January 25, 2023
Meeting no. 43
December 7, 2022
CACNSpecial Committee on the Canada–People’s Republic of China Relationship
Meeting no. 9
November 29, 2022
Meeting no. 8
November 22, 2022
All committee interventions by this member

Motions

None sponsored and 1 jointly seconded in the current session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-62 Uyghurs and other Turkic Muslims Decision Made (February 1, 2023)

Chamber Votes

236 in the current session

Showing 5 of 236

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 251 Opposition Motion (Bail Reform) Yea Negatived February 6, 2023
No. 250 3rd reading and adoption of Bill C-22, An Act to reduce poverty and to support the financial security of persons with disabilities by establishing the Canada disability benefit and making a consequential amendment to the Income Tax Act Yea Agreed To February 2, 2023
No. 249 3rd reading and adoption of Bill C-291, An Act to amend the Criminal Code and to make consequential amendments to other Acts (child sexual abuse and exploitation material) Yea Agreed To February 1, 2023
No. 248 Private Members' Business M-62 (Uyghurs and other Turkic Muslims (main motion as amended)) Yea Agreed To February 1, 2023
No. 247 Private Members' Business M-62 (Uyghurs and other Turkic Muslims) (amendment) Yea Agreed To February 1, 2023
All votes by this member

Contact Details

Email

michael.chong@parl.gc.ca

Website

http://michaelchong.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-4179
Fax: 613-996-4907

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Fergus
A-190 St.David Street S.
Fergus, Ontario
N1M 2L3

Telephone: 519-843-7344
Fax: 519-843-3760