Skip to main content
Start of content
Top of Page

Tamara Jansen

Photo - Tamara Jansen - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Conservative
Constituency:
Cloverdale—Langley City
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Cloverdale—Langley City, British Columbia

Committees

Member

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

24 in the current session

Showing 5 of 24

Speaker's Ruling
Government Orders
March 10, 2020
Palliative Care
Statements by Members
February 28, 2020
Criminal Code
Government Orders
February 27, 2020
Criminal Code
Government Orders
February 27, 2020
Criminal Code
Government Orders
February 27, 2020
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

56 in the current session

Showing 5 of 56

HESAStanding Committee on Health
Meeting no. 8
March 11, 2020
Meeting no. 7
March 9, 2020
Meeting no. 5
February 24, 2020
Meeting no. 4
February 19, 2020
Meeting no. 2
February 3, 2020
All committee interventions by this member

Chamber Votes

20 in the current session

Showing 5 of 20

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 20 Opposition Motion (Additional allotted days in the supply period) Yea Agreed To March 9, 2020
No. 19 Opposition Motion (Documents on economic downturns) Yea Agreed To March 9, 2020
No. 18 Opposition Motion (Proposed tax changes) Nay Negatived February 26, 2020
No. 17 Opposition Motion (Coastal GasLink project) Yea Negatived February 24, 2020
No. 16 Motion to adjourn the debate Yea Negatived February 21, 2020
All votes by this member

Contact Details

Email

tamara.jansen@parl.gc.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-0884
Fax: 613-992-0898

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Surrey
19211 Fraser Highway
Suite 105
Surrey, British Columbia
V3S 7C9

Telephone: 604-575-6595
Fax: 604-575-6599