Skip to main content
Start of content
Top of Page

Lianne Rood

Photo - Lianne Rood - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Conservative
Constituency:
Lambton—Kent—Middlesex
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

40 in the current session

Showing 5 of 40

Health
Oral Question Period
March 8, 2021
Health of Animals Act
Private Members' Business
February 26, 2021
Agriculture and Agri-Food
Oral Question Period
February 23, 2021
Agriculture and Agri-Food
Oral Question Period
February 23, 2021
Agriculture Day
Statements by Members
February 23, 2021
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

60 in the current session

Showing 5 of 60

AGRIStanding Committee on Agriculture and Agri-Food
Meeting no. 19
February 23, 2021
Meeting no. 18
February 18, 2021
Meeting no. 17
February 16, 2021
Meeting no. 15
February 2, 2021
Meeting no. 14
January 28, 2021
All committee interventions by this member

Bills

None sponsored and 2 jointly seconded in the current session

None in the current session

All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-208 An Act to amend the Income Tax Act (transfer of small business or family farm or fishing corporation)
C-205 An Act to amend the Health of Animals Act

Chamber Votes

63 in the current session

Showing 5 of 63

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 63 2nd reading of Bill C-14, An Act to implement certain provisions of the economic statement tabled in Parliament on November 30, 2020 and other measures Nay Agreed To March 8, 2021
No. 62 Opposition Motion (Financial situation of the elderly) Yea Agreed To March 8, 2021
No. 61 2nd reading of Bill C-225, An Act to amend the Aeronautics Act, the Fishing and Recreational Harbours Act and other Acts (application of provincial law) Nay Negatived February 24, 2021
No. 60 2nd reading of Bill C-206, An Act to amend the Greenhouse Gas Pollution Pricing Act (qualifying farming fuel) Yea Agreed To February 24, 2021
No. 59 Private Members' Business M-35 (Instruction to the Standing Committee on Environment and Sustainable Development (environment grading label)) Nay Agreed To February 24, 2021
All votes by this member

Contact Details

Email

Lianne.Rood@parl.gc.ca

Website

http://liannerood.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-947-4581
Fax: 613-947-4584

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Offices

Main office - Strathroy
65 Front Street West
Strathroy, Ontario
N7G 1X6

Telephone: 519-245-6561

Wallaceburg
21 Arnold Street
Unit 2
Wallaceburg, Ontario
N8A 3P3

Telephone: 519-627-4899