Gilles Duceppe - Roles - House of Commons of Canada

Photo - Gilles Duceppe

All Roles

  • Export: Export search results - CSV (Plain Text) Export search results - XML

Member of Parliament

Start DateEnd Date
Laurier—Sainte-Marie (Quebec)2008.10.142011.05.01
Laurier—Sainte-Marie (Quebec)2006.01.232008.10.13
Laurier—Sainte-Marie (Quebec)2004.06.282006.01.22
Laurier—Sainte-Marie (Quebec)2000.11.272004.06.27
Laurier—Sainte-Marie (Quebec)1997.06.022000.11.26

Political Affiliation

Start DateEnd Date
40th Parliament
Bloc Québécois2008.10.142011.05.01
39th Parliament
Bloc Québécois2006.01.232008.10.13
38th Parliament
Bloc Québécois2004.06.282006.01.22

Offices and Roles as a Parliamentarian

Start DateEnd Date
Leader of the Bloc Québécois1997.03.172011.05.02

Election Candidate