Skip to main content
Skip to main content

Wayne Long

Photo - Wayne Long - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Saint John—Rothesay
Province / Territory:
New Brunswick
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

Seating plan not available.

Current Roles

Member of Parliament

  • Saint John—Rothesay, New Brunswick

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the last session of Parliament.

Chamber Interventions

136 in the last session

Showing 5 of 136

Labour
Statements by Members
June 17, 2019
Transcript (Hansard)
Disability Awareness Week
Statements by Members
May 29, 2019
Transcript (Hansard)
Youth Employment
Oral Question Period
May 14, 2019
Transcript (Hansard)
The Environment
Statements by Members
May 10, 2019
Transcript (Hansard)
Seniors
Statements by Members
April 11, 2019
Transcript (Hansard)
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

1067 in the last session

Showing 5 of 1067

CHPCStanding Committee on Canadian Heritage
Meeting no. 163
June 6, 2019
Meeting no. 161
May 30, 2019
Meeting no. 158
May 14, 2019
HUMAStanding Committee on Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities
Meeting no. 151
June 6, 2019
Meeting no. 149
May 16, 2019
All committee interventions by this member

Motions

1 sponsored and 2 jointly seconded in the last session

Showing 1 of 1

Motion Number Subject Latest Activity
M-161 Instruction to the Standing Committee on Public Safety and National Security (Record Suspension Program) Decision Made (October 30, 2018)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-231 Changes to the Standing Orders Debated (June 14, 2019)
M-157 Visitability Decision Made (June 13, 2018)

Chamber Votes

981 in the last session

Showing 5 of 981

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 1379 Motion respecting Senate amendments to Bill C-75, An Act to amend the Criminal Code, the Youth Criminal Justice Act and other Acts and to make consequential amendments to other Acts Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1378 Motion for closure Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1377 Private Members' Business M-173 (Diabetes Awareness Month) Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1376 2nd reading of Bill C-331, An Act to amend the Federal Courts Act (international promotion and protection of human rights) Nay Negatived June 19, 2019
No. 1375 Ways and Means motion No. 34 Yea Agreed To June 19, 2019
All votes by this member

Contact Details

Email

Wayne.Long@parl.gc.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-947-2700
Fax: 613-947-4574

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Saint John
1 Market Square
Suite N306
Saint John, New Brunswick
E2L 4Z6

Telephone: 506-657-2500
Fax: 506-657-2504