Skip to main content
Start of content
Top of Page

Randall Garrison

Photo - Randall Garrison - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
NDP
Constituency:
Esquimalt—Saanich—Sooke
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

25 in the current session

Showing 5 of 25

Transgender Day of Remembrance
Statements by Members
November 20, 2020
Reduction of Recidivism Framework Act
Private Members' Business
November 5, 2020
Criminal Code
Government Orders
October 28, 2020
Criminal Code
Government Orders
October 28, 2020
Criminal Code
Government Orders
October 26, 2020
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

107 in the current session

Showing 5 of 107

JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 9
November 19, 2020
Meeting no. 8
November 17, 2020
Meeting no. 7
November 12, 2020
Meeting no. 6
November 10, 2020
NDDNStanding Committee on National Defence
Meeting no. 4
November 16, 2020
All committee interventions by this member

Bills

3 sponsored and none jointly seconded in the current session

Showing 3 of 3

Bill Number Title
C-247 An Act to amend the Criminal Code (controlling or coercive conduct)
C-227 An Act to amend the Employment Equity Act
C-203 An Act to amend the National Defence Act (maiming or injuring self or another)
All bills sponsored by this member
None in the current session

Motions

4 sponsored and 1 jointly seconded in the current session

Showing 3 of 4

Motion Number Subject Latest Activity
M-51 Special committee on medical assistance in dying Placed on Notice (October 8, 2020)
M-50 Renewable Canada Placed on Notice (September 24, 2020)
M-44 Special committee on the Protection of Communities and Exploited Persons Act Reinstated from the Previous Session (September 23, 2020)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-46 Guaranteed livable basic income Reinstated from the Previous Session (September 23, 2020)

Chamber Votes

23 in the current session

Showing 5 of 23

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 23 Opposition Motion (Foreign policy toward China) Yea Agreed To November 18, 2020
No. 22 Opposition Motion (Tax measures to support Canadians) Yea Negatived November 16, 2020
No. 21 Bill C-9, An Act to amend the Income Tax Act (Canada Emergency Rent Subsidy and Canada Emergency Wage Subsidy) (report stage amendment) Nay Negatived November 6, 2020
No. 20 2nd reading of Bill C-9, An Act to amend the Income Tax Act (Canada Emergency Rent Subsidy and Canada Emergency Wage Subsidy) Yea Agreed To November 5, 2020
No. 19 Opposition Motion (Consequences of the pandemic on Canadian workers and businesses) Yea Agreed To November 4, 2020
All votes by this member

Contact Details

Email

Randall.Garrison@parl.gc.ca

Website

http://randallgarrison.ndp.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-2625
Fax: 613-996-9779

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Victoria
2904 Tillicum Road
Victoria, British Columbia
V9A 2A5

Telephone: 250-405-6550
Fax: 250-405-6554