Skip to main content
Start of content
Top of Page

The Honourable Patty Hajdu

Photo - Hon. Patty Hajdu - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Thunder Bay—Superior North
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Thunder Bay—Superior North, Ontario

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Minister of Indigenous Services
  • Minister responsible for the Federal Economic Development Agency for Northern Ontario

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

43 in the current session

Showing 5 of 43

Indian Act
Routine Proceedings
December 14, 2022
Climate Change
Oral Question Period
December 1, 2022
Indigenous Affairs
Oral Question Period
December 1, 2022
Indigenous Affairs
Oral Question Period
November 18, 2022
Indigenous Affairs
Oral Question Period
November 18, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

120 in the current session

Showing 5 of 120

INANStanding Committee on Indigenous and Northern Affairs
Meeting no. 43
December 1, 2022
Meeting no. 18
May 6, 2022
Meeting no. 10
March 25, 2022
Meeting no. 8
March 4, 2022
Meeting no. 5
February 11, 2022
All committee interventions by this member

Bills

1 sponsored and none jointly seconded in the current session

Showing 1 of 1

Bill Number Title
C-38 An Act to amend the Indian Act (new registration entitlements)
All bills sponsored by this member
None in the current session

Chamber Votes

237 in the current session

Showing 5 of 237

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 245 3rd reading and adoption of Bill S-223, An Act to amend the Criminal Code and the Immigration and Refugee Protection Act (trafficking in human organs) Yea Agreed To December 14, 2022
No. 244 3rd reading and adoption of Bill C-18, An Act respecting online communications platforms that make news content available to persons in Canada Yea Agreed To December 14, 2022
No. 243 Second report of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Yea Agreed To December 14, 2022
No. 242 3rd reading and adoption of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
No. 241 Concurrence at report stage of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
All votes by this member

Contact Details

Email

patty.hajdu@parl.gc.ca

Website

http://pattyhajdu.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-4792
Fax: 613-996-9785

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Thunder Bay
705 Red River Road
Suite 3
Thunder Bay, Ontario
P7B 1J3

Telephone: 807-766-2090
Fax: 807-766-2094