Skip to main content
Start of content
Top of Page

Lori Idlout

Photo - Lori Idlout - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
NDP
Constituency:
Nunavut
Province / Territory:
Nunavut
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

617 in the current session

Showing 5 of 617

Housing
Oral Question Period
February 28, 2024
Indigenous Affairs
Statements by Members
February 28, 2024
Northern Affairs
Oral Question Period
February 27, 2024
Canada Labour Code
Government Orders
February 26, 2024
Criminal Code
Private Members' Business
February 16, 2024
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

737 in the current session

Showing 5 of 737

ETHIStanding Committee on Access to Information, Privacy and Ethics
Meeting no. 102
February 8, 2024
INANStanding Committee on Indigenous and Northern Affairs
Meeting no. 93
February 5, 2024
Meeting no. 92
December 13, 2023
Meeting no. 91
December 12, 2023
Meeting no. 90
December 12, 2023
All committee interventions by this member

Bills

2 sponsored and 3 jointly seconded in the current session

Showing 2 of 2

Bill Number Title
C-326 An Act to amend the Territorial Lands Act
C-297 An Act to amend the Canada Elections Act (Indigenous languages)
All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-273 An Act to amend the Criminal Code (Corinne’s Quest and the protection of children)
C-263 Responsible Business Conduct Abroad Act
C-262 Corporate Responsibility to Protect Human Rights Act

Motions

None sponsored and 4 jointly seconded in the current session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-113 State of Palestine Placed on Notice (February 13, 2024)
M-107 Canada Disability Benefit Placed on Notice (January 31, 2024)
M-87 Corporate tax rate increase and disclosure of CEO-to-median-worker pay ratio Placed on Notice (June 19, 2023)
M-22 Northern residents deduction Placed on Notice (November 24, 2021)

Chamber Votes

523 in the current session

Showing 5 of 523

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 654 Government Business No. 35 (Extension of sitting hours and conduct of extended proceedings) Yea Agreed To February 28, 2024
No. 653 Motion for closure Yea Agreed To February 28, 2024
No. 652 Motion to proceed to Orders of the Day Yea Agreed To February 28, 2024
No. 651 3rd reading and adoption of Bill C-320, An Act to amend the Corrections and Conditional Release Act (disclosure of information to victims) Yea Agreed To February 28, 2024
No. 649 2nd reading of Bill C-354, An Act to amend the Canadian Radio-television and Telecommunications Commission Act (Quebec’s cultural distinctiveness and French-speaking communities) Yea Agreed To February 28, 2024
All votes by this member

Contact Details

Email

lori.idlout@parl.gc.ca

Website

http://loriidlout.ndp.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-2848
Fax: 613-996-9764

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Iqaluit
1088 Mivvik Street
Iqaluit, Nunavut
X0A 0H0

Telephone: 867-979-4193