Skip to main content
Start of content
Top of Page

Lloyd Longfield

Photo - Lloyd Longfield - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Guelph
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

74 in the current session

Showing 5 of 74

Petitions [Refugees]
Routine Proceedings
December 13, 2022
Fall Economic Statement Implementation Act, 2022
Government Orders
November 14, 2022
Judges Act [Bill C-9—Time Allocation Motion]
Government Orders
October 26, 2022
Immigration, Refugees and Citizenship
Oral Question Period
October 26, 2022
Business of Supply [Opposition Motion—Ties Between the Canadian State and the Monarchy]
Government Orders
October 25, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

212 in the current session

Showing 5 of 212

ENVIStanding Committee on Environment and Sustainable Development
Meeting no. 44
December 13, 2022
Meeting no. 43
December 9, 2022
Meeting no. 42
December 6, 2022
Meeting no. 41
December 2, 2022
AGRIStanding Committee on Agriculture and Agri-Food
Meeting no. 41
November 30, 2022
All committee interventions by this member

Bills

None sponsored and 2 jointly seconded in the current session

None in the current session

All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-235 Building a Green Prairie Economy Act
C-224 National Framework on Cancers Linked to Firefighting Act

Motions

None sponsored and 1 jointly seconded in the current session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-45 Retirement income Decision Made (June 15, 2022)

Chamber Votes

241 in the current session

Showing 5 of 241

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 245 3rd reading and adoption of Bill S-223, An Act to amend the Criminal Code and the Immigration and Refugee Protection Act (trafficking in human organs) Yea Agreed To December 14, 2022
No. 244 3rd reading and adoption of Bill C-18, An Act respecting online communications platforms that make news content available to persons in Canada Yea Agreed To December 14, 2022
No. 243 Second report of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Yea Agreed To December 14, 2022
No. 242 3rd reading and adoption of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
No. 241 Concurrence at report stage of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
All votes by this member

Contact Details

Email

lloyd.longfield@parl.gc.ca

Website

http://www.mplongfield.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-4758
Fax: 613-996-9922

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Guelph
103-111 Farquhar Street
Guelph, Ontario
N1H 3N4

Telephone: 519-837-8276
Fax: 519-837-8443