Skip to main content
Start of content
Top of Page

Heather McPherson

Photo - Heather McPherson - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
NDP
Constituency:
Edmonton Strathcona
Province / Territory:
Alberta
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Edmonton Strathcona, Alberta

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Deputy House Leader of the New Democratic Party

Committees

Member

Parliamentary Associations and Interparliamentary Groups

Executive Committees

Vice-Chair

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

205 in the current session

Showing 5 of 205

Budget Implementation Act, 2021, No. 1
Government Orders
May 11, 2021
Budget Implementation Act, 2021, No. 1
Government Orders
May 11, 2021
International Trade
Oral Question Period
May 6, 2021
Budget Implementation Act, 2021, No. 1
Government Orders
May 6, 2021
Budget Implementation Act, 2021, No. 1
Government Orders
May 6, 2021
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

661 in the current session

Showing 5 of 661

CHPCStanding Committee on Canadian Heritage
Meeting no. 29
May 3, 2021
Meeting no. 28
April 30, 2021
Meeting no. 27
April 26, 2021
FAAEStanding Committee on Foreign Affairs and International Development
Meeting no. 31
April 29, 2021
SDIRSubcommittee on International Human Rights of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development
Meeting no. 17
April 27, 2021
All committee interventions by this member

Motions

3 sponsored and 1 jointly seconded in the current session

Showing 3 of 3

Motion Number Subject Latest Activity
M-76 Amendment to the Impact Assessment Act Placed on Notice (March 22, 2021)
M-59 Human trafficking and slavery Placed on Notice (January 21, 2021)
M-52 Health funds Placed on Notice (October 21, 2020)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-50 Renewable Canada Placed on Notice (September 24, 2020)

Chamber Votes

106 in the current session

Showing 5 of 106

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 111 2nd reading of Bill C-19, An Act to amend the Canada Elections Act (COVID-19 response) Yea Agreed To May 11, 2021
No. 110 First report of the Special Committee on the Economic Relationship between Canada and the United States Yea Agreed To May 11, 2021
No. 109 Time allocation for Bill C-19, An Act to amend the Canada Elections Act (COVID-19 response) Yea Agreed To May 10, 2021
No. 108 Opposition Motion (Allegations of sexual misconduct in the military) Nay Negatived May 5, 2021
No. 107 3rd reading and adoption of Bill C-228, An Act to establish a federal framework to reduce recidivism Yea Agreed To May 5, 2021
All votes by this member

Contact Details

Email

Heather.McPherson@parl.gc.ca

Website

http://heathermcpherson.ndp.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-995-7325
Fax: 613-995-5342

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Edmonton
10045 - 81st Avenue
Edmonton, Alberta
T6E 1W7

Telephone: 780-495-8404
Fax: 780-495-8403