Skip to main content
Start of content
Top of Page

Seating Plan


Chamber Orientation

The House of Commons chamber is rectangular in shape. It is separated into two halves by a centre aisle. Each half has six rows of between 27 and 30 seats. The Speaker’s chair is located at one end of the chamber. Opposite to the chair at the other end is the bar, a brass rod extending across the floor of the chamber past which non-Members are not permitted.

Each member of Parliament is assigned a seat in the Commons chamber. The Prime Minister and cabinet sit in the front rows to the Speaker’s right. Other members of the governing party are also seated to the Speaker’s right. The Leader of the Opposition and other leading members of the opposition parties sit in the front rows to the Speaker’s left. Other members of the official opposition and all other recognized parties are also seated to the Speaker’s left. If there are more government members or opposition members than can be accommodated on one side, the larger group will have members seated on both sides of the chamber. Members of parties not recognized in the House and independent members are assigned seats by the Speaker.

Seating Plan

The seat position of each member of Parliament, including their name, political affiliation, constituency and province are as follows.

In the Speaker's chair:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
Speaker's chair Hon. Anthony Rota Liberal Nipissing—Timiskaming Ontario
To the Speaker’s right in the first row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Hon. Diane Finley Conservative Haldimand—Norfolk Ontario
Second chair James Bezan Conservative Selkirk—Interlake—Eastman Manitoba
Third chair Hon. Andrew Scheer Conservative Regina—Qu'Appelle Saskatchewan
Fourth chair Mark Strahl Conservative Chilliwack—Hope British Columbia
Fifth chair Shannon Stubbs Conservative Lakeland Alberta
Sixth chair Alain Rayes Conservative Richmond—Arthabaska Quebec
Seventh chair Hon. Michael D. Chong Conservative Wellington—Halton Hills Ontario
Eighth chair Hon. Michelle Rempel Garner Conservative Calgary Nose Hill Alberta
Ninth chair Richard Martel Conservative Chicoutimi—Le Fjord Quebec
Tenth chair Gérard Deltell Conservative Louis-Saint-Laurent Quebec
Eleventh chair Hon. Erin O'Toole Conservative Durham Ontario
Twelfth chair Hon. Candice Bergen Conservative Portage—Lisgar Manitoba
Thirteenth chair Hon. Ed Fast Conservative Abbotsford British Columbia
Fourteenth chair Dan Albas Conservative Central Okanagan—Similkameen—Nicola British Columbia
Fifteenth chair Hon. Pierre Poilievre Conservative Carleton Ontario
Sixteenth chair Hon. Rob Moore Conservative Fundy Royal New Brunswick
Seventeenth chair Jamie Schmale Conservative Haliburton—Kawartha Lakes—Brock Ontario
Eighteenth chair John Brassard Conservative Barrie—Innisfil Ontario
Nineteenth chair Marilyn Gladu Conservative Sarnia—Lambton Ontario
Twentieth chair Gabriel Ste-Marie Bloc Québécois Joliette Quebec
Twenty-first chair Yves-François Blanchet Bloc Québécois Beloeil—Chambly Quebec
Twenty-second chair Alain Therrien Bloc Québécois La Prairie Quebec
Twenty-third chair Christine Normandin Bloc Québécois Saint-Jean Quebec
Twenty-fourth chair Rhéal Éloi Fortin Bloc Québécois Rivière-du-Nord Quebec
Twenty-fifth chair Stéphane Bergeron Bloc Québécois Montarville Quebec
Twenty-sixth chair Brian Masse NDP Windsor West Ontario
Twenty-seventh chair Jagmeet Singh NDP Burnaby South British Columbia
Twenty-eighth chair Peter Julian NDP New Westminster—Burnaby British Columbia
Twenty-ninth chair Niki Ashton NDP Churchill—Keewatinook Aski Manitoba
Thirtieth chair Jenny Kwan NDP Vancouver East British Columbia
To the Speaker’s right in the second row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Todd Doherty Conservative Cariboo—Prince George British Columbia
Second chair Tony Baldinelli Conservative Niagara Falls Ontario
Third chair Philip Lawrence Conservative Northumberland—Peterborough South Ontario
Fourth chair John Nater Conservative Perth—Wellington Ontario
Fifth chair Jasraj Singh Hallan Conservative Calgary Forest Lawn Alberta
Sixth chair Luc Berthold Conservative Mégantic—L'Érable Quebec
Seventh chair Pierre Paul-Hus Conservative Charlesbourg—Haute-Saint-Charles Quebec
Eighth chair James Cumming Conservative Edmonton Centre Alberta
Ninth chair Lianne Rood Conservative Lambton—Kent—Middlesex Ontario
Tenth chair Chris d'Entremont Conservative West Nova Nova Scotia
Eleventh chair Michael Barrett Conservative Leeds—Grenville—Thousand Islands and Rideau Lakes Ontario
Twelfth chair Karen Vecchio Conservative Elgin—Middlesex—London Ontario
Thirteenth chair Blake Richards Conservative Banff—Airdrie Alberta
Fourteenth chair Hon. Tim Uppal Conservative Edmonton Mill Woods Alberta
Fifteenth chair Raquel Dancho Conservative Kildonan—St. Paul Manitoba
Sixteenth chair Eric Melillo Conservative Kenora Ontario
Seventeenth chair Tom Kmiec Conservative Calgary Shepard Alberta
Eighteenth chair Stephanie Kusie Conservative Calgary Midnapore Alberta
Nineteenth chair Greg McLean Conservative Calgary Centre Alberta
Twentieth chair Gary Vidal Conservative Desnethé—Missinippi—Churchill River Saskatchewan
Twenty-first chair Dane Lloyd Conservative Sturgeon River—Parkland Alberta
Twenty-second chair Xavier Barsalou-Duval Bloc Québécois Pierre-Boucher—Les Patriotes—Verchères Quebec
Twenty-third chair Marilène Gill Bloc Québécois Manicouagan Quebec
Twenty-fourth chair Claude DeBellefeuille Bloc Québécois Salaberry—Suroît Quebec
Twenty-fifth chair Kristina Michaud Bloc Québécois Avignon—La Mitis—Matane—Matapédia Quebec
Twenty-sixth chair Monique Pauzé Bloc Québécois Repentigny Quebec
Twenty-seventh chair Luc Thériault Bloc Québécois Montcalm Quebec
Twenty-eighth chair Alexandre Boulerice NDP Rosemont—La Petite-Patrie Quebec
Twenty-ninth chair Rachel Blaney NDP North Island—Powell River British Columbia
Thirtieth chair Mumilaaq Qaqqaq NDP Nunavut Nunavut
To the Speaker’s right in the third row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Cheryl Gallant Conservative Renfrew—Nipissing—Pembroke Ontario
Second chair Scott Reid Conservative Lanark—Frontenac—Kingston Ontario
Third chair Dean Allison Conservative Niagara West Ontario
Fourth chair Leona Alleslev Conservative Aurora—Oak Ridges—Richmond Hill Ontario
Fifth chair Rob Morrison Conservative Kootenay—Columbia British Columbia
Sixth chair Corey Tochor Conservative Saskatoon—University Saskatchewan
Seventh chair Richard Lehoux Conservative Beauce Quebec
Eighth chair Pat Kelly Conservative Calgary Rocky Ridge Alberta
Ninth chair Garnett Genuis Conservative Sherwood Park—Fort Saskatchewan Alberta
Tenth chair Brad Vis Conservative Mission—Matsqui—Fraser Canyon British Columbia
Eleventh chair Jag Sahota Conservative Calgary Skyview Alberta
Twelfth chair Eric Duncan Conservative Stormont—Dundas—South Glengarry Ontario
Thirteenth chair Alex Ruff Conservative Bruce—Grey—Owen Sound Ontario
Fourteenth chair Tracy Gray Conservative Kelowna—Lake Country British Columbia
Fifteenth chair Rachael Harder Conservative Lethbridge Alberta
Sixteenth chair Kenny Chiu Conservative Steveston—Richmond East British Columbia
Seventeenth chair Rosemarie Falk Conservative Battlefords—Lloydminster Saskatchewan
Eighteenth chair Warren Steinley Conservative Regina—Lewvan Saskatchewan
Nineteenth chair Richard Bragdon Conservative Tobique—Mactaquac New Brunswick
Twentieth chair Colin Carrie Conservative Oshawa Ontario
Twenty-first chair Tom Lukiwski Conservative Moose Jaw—Lake Centre—Lanigan Saskatchewan
Twenty-second chair Louis Plamondon Bloc Québécois Bécancour—Nicolet—Saurel Quebec
Twenty-third chair Julie Vignola Bloc Québécois Beauport—Limoilou Quebec
Twenty-fourth chair Marie-Hélène Gaudreau Bloc Québécois Laurentides—Labelle Quebec
Twenty-fifth chair Andréanne Larouche Bloc Québécois Shefford Quebec
Twenty-sixth chair Yves Perron Bloc Québécois Berthier—Maskinongé Quebec
Twenty-seventh chair Scott Duvall NDP Hamilton Mountain Ontario
Twenty-eighth chair Richard Cannings NDP South Okanagan—West Kootenay British Columbia
Twenty-ninth chair Heather McPherson NDP Edmonton Strathcona Alberta
To the Speaker’s right in the fourth row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Dave MacKenzie Conservative Oxford Ontario
Second chair Hon. Steven Blaney Conservative Bellechasse—Les Etchemins—Lévis Quebec
Third chair Blaine Calkins Conservative Red Deer—Lacombe Alberta
Fourth chair Jacques Gourde Conservative Lévis—Lotbinière Quebec
Fifth chair Hon. Mike Lake Conservative Edmonton—Wetaskiwin Alberta
Sixth chair Chris Warkentin Conservative Grande Prairie—Mackenzie Alberta
Seventh chair Kelly Block Conservative Carlton Trail—Eagle Creek Saskatchewan
Eighth chair Earl Dreeshen Conservative Red Deer—Mountain View Alberta
Ninth chair Randy Hoback Conservative Prince Albert Saskatchewan
Tenth chair Hon. Peter Kent Conservative Thornhill Ontario
Eleventh chair Ben Lobb Conservative Huron—Bruce Ontario
Twelfth chair Phil McColeman Conservative Brantford—Brant Ontario
Thirteenth chair Cathy McLeod Conservative Kamloops—Thompson—Cariboo British Columbia
Fourteenth chair Hon. Alice Wong Conservative Richmond Centre British Columbia
Fifteenth chair Bernard Généreux Conservative Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup Quebec
Sixteenth chair Hon. Kerry-Lynne D. Findlay Conservative South Surrey—White Rock British Columbia
Seventeenth chair Kyle Seeback Conservative Dufferin—Caledon Ontario
Eighteenth chair John Williamson Conservative New Brunswick Southwest New Brunswick
Nineteenth chair Bob Zimmer Conservative Prince George—Peace River—Northern Rockies British Columbia
Twentieth chair Glen Motz Conservative Medicine Hat—Cardston—Warner Alberta
Twenty-first chair Mario Beaulieu Bloc Québécois La Pointe-de-l'Île Quebec
Twenty-second chair Michel Boudrias Bloc Québécois Terrebonne Quebec
Twenty-third chair Louise Chabot Bloc Québécois Thérèse-De Blainville Quebec
Twenty-fourth chair Simon-Pierre Savard-Tremblay Bloc Québécois Saint-Hyacinthe—Bagot Quebec
Twenty-fifth chair Caroline Desbiens Bloc Québécois Beauport—Côte-de-Beaupré—Île d'Orléans—Charlevoix Quebec
Twenty-sixth chair Martin Champoux Bloc Québécois Drummond Quebec
Twenty-seventh chair Alistair MacGregor NDP Cowichan—Malahat—Langford British Columbia
Twenty-eighth chair Gord Johns NDP Courtenay—Alberni British Columbia
To the Speaker’s right in the fifth row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Ted Falk Conservative Provencher Manitoba
Second chair Larry Maguire Conservative Brandon—Souris Manitoba
Third chair John Barlow Conservative Foothills Alberta
Fourth chair David Yurdiga Conservative Fort McMurray—Cold Lake Alberta
Fifth chair Ziad Aboultaif Conservative Edmonton Manning Alberta
Sixth chair Mel Arnold Conservative North Okanagan—Shuswap British Columbia
Seventh chair Michael Cooper Conservative St. Albert—Edmonton Alberta
Eighth chair Kerry Diotte Conservative Edmonton Griesbach Alberta
Ninth chair Joël Godin Conservative Portneuf—Jacques-Cartier Quebec
Tenth chair Matt Jeneroux Conservative Edmonton Riverbend Alberta
Eleventh chair Robert Kitchen Conservative Souris—Moose Mountain Saskatchewan
Twelfth chair Ron Liepert Conservative Calgary Signal Hill Alberta
Thirteenth chair Kelly McCauley Conservative Edmonton West Alberta
Fourteenth chair Bob Saroya Conservative Markham—Unionville Ontario
Fifteenth chair Martin Shields Conservative Bow River Alberta
Sixteenth chair Arnold Viersen Conservative Peace River—Westlock Alberta
Seventeenth chair Cathay Wagantall Conservative Yorkton—Melville Saskatchewan
Eighteenth chair Kevin Waugh Conservative Saskatoon—Grasswood Saskatchewan
Nineteenth chair Len Webber Conservative Calgary Confederation Alberta
Twentieth chair Bob Benzen Conservative Calgary Heritage Alberta
Twenty-first chair Maxime Blanchette-Joncas Bloc Québécois Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques Quebec
Twenty-second chair Sébastien Lemire Bloc Québécois Abitibi—Témiscamingue Quebec
Twenty-third chair Alexis Brunelle-Duceppe Bloc Québécois Lac-Saint-Jean Quebec
Twenty-fourth chair Mario Simard Bloc Québécois Jonquière Quebec
Twenty-fifth chair Denis Trudel Bloc Québécois Longueuil—Saint-Hubert Quebec
Twenty-sixth chair Sylvie Bérubé Bloc Québécois Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou Quebec
Twenty-seventh chair Matthew Green NDP Hamilton Centre Ontario
Twenty-eighth chair Leah Gazan NDP Winnipeg Centre Manitoba
To the Speaker’s right in the sixth row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Bruce Stanton Conservative Simcoe North Ontario
Second chair Scot Davidson Conservative York—Simcoe Ontario
Third chair Scott Aitchison Conservative Parry Sound—Muskoka Ontario
Fourth chair Marc Dalton Conservative Pitt Meadows—Maple Ridge British Columbia
Fifth chair Terry Dowdall Conservative Simcoe—Grey Ontario
Sixth chair Dave Epp Conservative Chatham-Kent—Leamington Ontario
Seventh chair Tamara Jansen Conservative Cloverdale—Langley City British Columbia
Eighth chair Michael Kram Conservative Regina—Wascana Saskatchewan
Ninth chair Damien C. Kurek Conservative Battle River—Crowfoot Alberta
Tenth chair Chris Lewis Conservative Essex Ontario
Eleventh chair Dan Mazier Conservative Dauphin—Swan River—Neepawa Manitoba
Twelfth chair Marty Morantz Conservative Charleswood—St. James—Assiniboia—Headingley Manitoba
Thirteenth chair Jeremy Patzer Conservative Cypress Hills—Grasslands Saskatchewan
Fourteenth chair Brad Redekopp Conservative Saskatoon West Saskatchewan
Fifteenth chair Nelly Shin Conservative Port Moody—Coquitlam British Columbia
Sixteenth chair Doug Shipley Conservative Barrie—Springwater—Oro-Medonte Ontario
Seventeenth chair Gerald Soroka Conservative Yellowhead Alberta
Eighteenth chair Tako Van Popta Conservative Langley—Aldergrove British Columbia
Nineteenth chair David Sweet Conservative Flamborough—Glanbrook Ontario
Twentieth chair Simon Marcil Bloc Québécois Mirabel Quebec
Twenty-first chair Louise Charbonneau Bloc Québécois Trois-Rivières Quebec
Twenty-second chair Luc Desilets Bloc Québécois Rivière-des-Mille-Îles Quebec
Twenty-third chair Carol Hughes NDP Algoma—Manitoulin—Kapuskasing Ontario
Twenty-fourth chair Taylor Bachrach NDP Skeena—Bulkley Valley British Columbia
To the Speaker’s left in the first row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Hon. Lawrence MacAulay Liberal Cardigan Prince Edward Island
Second chair Hon. Harjit S. Sajjan Liberal Vancouver South British Columbia
Third chair Hon. Mélanie Joly Liberal Ahuntsic-Cartierville Quebec
Fourth chair Hon. Bill Blair Liberal Scarborough Southwest Ontario
Fifth chair Hon. Seamus O'Regan Liberal St. John's South—Mount Pearl Newfoundland and Labrador
Sixth chair Hon. Patty Hajdu Liberal Thunder Bay—Superior North Ontario
Seventh chair Hon. Jean-Yves Duclos Liberal Québec Quebec
Eighth chair Hon. Carla Qualtrough Liberal Delta British Columbia
Ninth chair Hon. Dominic LeBlanc Liberal Beauséjour New Brunswick
Tenth chair Hon. Pablo Rodriguez Liberal Honoré-Mercier Quebec
Eleventh chair Right Hon. Justin Trudeau Liberal Papineau Quebec
Twelfth chair Hon. Chrystia Freeland Liberal University—Rosedale Ontario
Thirteenth chair Hon. François-Philippe Champagne Liberal Saint-Maurice—Champlain Quebec
Fourteenth chair Hon. David Lametti Liberal LaSalle—Émard—Verdun Quebec
Fifteenth chair Hon. Carolyn Bennett Liberal Toronto—St. Paul's Ontario
Sixteenth chair Hon. Omar Alghabra Liberal Mississauga Centre Ontario
Seventeenth chair Hon. Maryam Monsef Liberal Peterborough—Kawartha Ontario
Eighteenth chair Hon. Jonathan Wilkinson Liberal North Vancouver British Columbia
Nineteenth chair Hon. Marc Miller Liberal Ville-Marie—Le Sud-Ouest—Île-des-Soeurs Quebec
Twentieth chair Hon. Bardish Chagger Liberal Waterloo Ontario
Twenty-first chair Hon. Filomena Tassi Liberal Hamilton West—Ancaster—Dundas Ontario
Twenty-second chair Hon. Catherine McKenna Liberal Ottawa Centre Ontario
Twenty-third chair Hon. Deb Schulte Liberal King—Vaughan Ontario
Twenty-fourth chair Hon. Dan Vandal Liberal Saint Boniface—Saint Vital Manitoba
Twenty-fifth chair Hon. Jim Carr Liberal Winnipeg South Centre Manitoba
Twenty-sixth chair Hon. Navdeep Bains Liberal Mississauga—Malton Ontario
Twenty-seventh chair Charlie Angus NDP Timmins—James Bay Ontario
Twenty-eighth chair Don Davies NDP Vancouver Kingsway British Columbia
Twenty-ninth chair Randall Garrison NDP Esquimalt—Saanich—Sooke British Columbia
Thirtieth chair Jack Harris NDP St. John's East Newfoundland and Labrador
To the Speaker’s left in the second row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Hon. Wayne Easter Liberal Malpeque Prince Edward Island
Second chair Hon. John McKay Liberal Scarborough—Guildwood Ontario
Third chair Hon. Judy A. Sgro Liberal Humber River—Black Creek Ontario
Fourth chair Hon. Hedy Fry Liberal Vancouver Centre British Columbia
Fifth chair Hon. Geoff Regan Liberal Halifax West Nova Scotia
Sixth chair Hon. David J. McGuinty Liberal Ottawa South Ontario
Seventh chair Francis Scarpaleggia Liberal Lac-Saint-Louis Quebec
Eighth chair Hon. Larry Bagnell Liberal Yukon Yukon
Ninth chair Robert Oliphant Liberal Don Valley West Ontario
Tenth chair Hon. Anita Anand Liberal Oakville Ontario
Eleventh chair Hon. Joyce Murray Liberal Vancouver Quadra British Columbia
Twelfth chair Hon. Steven Guilbeault Liberal Laurier—Sainte-Marie Quebec
Thirteenth chair Hon. Mark Holland Liberal Ajax Ontario
Fourteenth chair Hon. Mary Ng Liberal Markham—Thornhill Ontario
Fifteenth chair Hon. Mona Fortier Liberal Ottawa—Vanier Ontario
Sixteenth chair Hon. Marc Garneau Liberal Notre-Dame-de-Grâce—Westmount Quebec
Seventeenth chair Hon. Karina Gould Liberal Burlington Ontario
Eighteenth chair Hon. Ahmed Hussen Liberal York South—Weston Ontario
Nineteenth chair Hon. Marco Mendicino Liberal Eglinton—Lawrence Ontario
Twentieth chair Hon. Diane Lebouthillier Liberal Gaspésie—Les Îles-de-la-Madeleine Quebec
Twenty-first chair Hon. Marie-Claude Bibeau Liberal Compton—Stanstead Quebec
Twenty-second chair Hon. Bernadette Jordan Liberal South Shore—St. Margarets Nova Scotia
Twenty-third chair Anthony Housefather Liberal Mount Royal Quebec
Twenty-fourth chair Andy Fillmore Liberal Halifax Nova Scotia
Twenty-fifth chair Yvonne Jones Liberal Labrador Newfoundland and Labrador
Twenty-sixth chair Scott Simms Liberal Coast of Bays—Central—Notre Dame Newfoundland and Labrador
Twenty-seventh chair Sean Casey Liberal Charlottetown Prince Edward Island
Twenty-eighth chair Sukh Dhaliwal Liberal Surrey—Newton British Columbia
Twenty-ninth chair Laurel Collins NDP Victoria British Columbia
Thirtieth chair Lindsay Mathyssen NDP London—Fanshawe Ontario
To the Speaker’s left in the third row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Chandra Arya Liberal Nepean Ontario
Second chair Vance Badawey Liberal Niagara Centre Ontario
Third chair Bob Bratina Liberal Hamilton East—Stoney Creek Ontario
Fourth chair Anita Vandenbeld Liberal Ottawa West—Nepean Ontario
Fifth chair Terry Duguid Liberal Winnipeg South Manitoba
Sixth chair Paul Lefebvre Liberal Sudbury Ontario
Seventh chair Darrell Samson Liberal Sackville—Preston—Chezzetcook Nova Scotia
Eighth chair Darren Fisher Liberal Dartmouth—Cole Harbour Nova Scotia
Ninth chair Chris Bittle Liberal St. Catharines Ontario
Tenth chair William Amos Liberal Pontiac Quebec
Eleventh chair Adam Vaughan Liberal Spadina—Fort York Ontario
Twelfth chair Joël Lightbound Liberal Louis-Hébert Quebec
Thirteenth chair Kevin Lamoureux Liberal Winnipeg North Manitoba
Fourteenth chair Hon. Ginette Petitpas Taylor Liberal Moncton—Riverview—Dieppe New Brunswick
Fifteenth chair Hon. Kirsty Duncan Liberal Etobicoke North Ontario
Sixteenth chair Rachel Bendayan Liberal Outremont Quebec
Seventeenth chair Arif Virani Liberal Parkdale—High Park Ontario
Eighteenth chair Pam Damoff Liberal Oakville North—Burlington Ontario
Nineteenth chair Gary Anandasangaree Liberal Scarborough—Rouge Park Ontario
Twentieth chair Gudie Hutchings Liberal Long Range Mountains Newfoundland and Labrador
Twenty-first chair Terry Beech Liberal Burnaby North—Seymour British Columbia
Twenty-second chair Peter Schiefke Liberal Vaudreuil—Soulanges Quebec
Twenty-third chair Shaun Chen Liberal Scarborough North Ontario
Twenty-fourth chair Serge Cormier Liberal Acadie—Bathurst New Brunswick
Twenty-fifth chair Anju Dhillon Liberal Dorval—Lachine—LaSalle Quebec
Twenty-sixth chair Francis Drouin Liberal Glengarry—Prescott—Russell Ontario
Twenty-seventh chair Julie Dzerowicz Liberal Davenport Ontario
Twenty-eighth chair Emmanuel Dubourg Liberal Bourassa Quebec
Twenty-ninth chair Daniel Blaikie NDP Elmwood—Transcona Manitoba
To the Speaker’s left in the fourth row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Fayçal El-Khoury Liberal Laval—Les Îles Quebec
Second chair Nathaniel Erskine-Smith Liberal Beaches—East York Ontario
Third chair Pat Finnigan Liberal Miramichi—Grand Lake New Brunswick
Fourth chair Peter Fonseca Liberal Mississauga East—Cooksville Ontario
Fifth chair Peter Fragiskatos Liberal London North Centre Ontario
Sixth chair Mark Gerretsen Liberal Kingston and the Islands Ontario
Seventh chair Ken Hardie Liberal Fleetwood—Port Kells British Columbia
Eighth chair Sven Spengemann Liberal Mississauga—Lakeshore Ontario
Ninth chair Kate Young Liberal London West Ontario
Tenth chair René Arseneault Liberal Madawaska—Restigouche New Brunswick
Eleventh chair Terry Sheehan Liberal Sault Ste. Marie Ontario
Twelfth chair Stéphane Lauzon Liberal Argenteuil—La Petite-Nation Quebec
Thirteenth chair Greg Fergus Liberal Hull—Aylmer Quebec
Fourteenth chair Steven MacKinnon Liberal Gatineau Quebec
Fifteenth chair Julie Dabrusin Liberal Toronto—Danforth Ontario
Sixteenth chair Sean Fraser Liberal Central Nova Nova Scotia
Seventeenth chair Neil R. Ellis Liberal Bay of Quinte Ontario
Eighteenth chair Adam van Koeverden Liberal Milton Ontario
Nineteenth chair Francesco Sorbara Liberal Vaughan—Woodbridge Ontario
Twentieth chair Angelo Iacono Liberal Alfred-Pellan Quebec
Twenty-first chair Majid Jowhari Liberal Richmond Hill Ontario
Twenty-second chair Iqra Khalid Liberal Mississauga—Erin Mills Ontario
Twenty-third chair Kamal Khera Liberal Brampton West Ontario
Twenty-fourth chair Wayne Long Liberal Saint John—Rothesay New Brunswick
Twenty-fifth chair Lloyd Longfield Liberal Guelph Ontario
Twenty-sixth chair James Maloney Liberal Etobicoke—Lakeshore Ontario
Twenty-seventh chair Elizabeth May Green Party Saanich—Gulf Islands British Columbia
Twenty-eighth chair Paul Manly Green Party Nanaimo—Ladysmith British Columbia
To the Speaker’s left in the fifth row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Bryan May Liberal Cambridge Ontario
Second chair Karen McCrimmon Liberal Kanata—Carleton Ontario
Third chair Ken McDonald Liberal Avalon Newfoundland and Labrador
Fourth chair Ron McKinnon Liberal Coquitlam—Port Coquitlam British Columbia
Fifth chair Michael V. McLeod Liberal Northwest Territories Northwest Territories
Sixth chair Robert J. Morrissey Liberal Egmont Prince Edward Island
Seventh chair Jennifer O'Connell Liberal Pickering—Uxbridge Ontario
Eighth chair Yves Robillard Liberal Marc-Aurèle-Fortin Quebec
Ninth chair Sherry Romanado Liberal Longueuil—Charles-LeMoyne Quebec
Tenth chair Ruby Sahota Liberal Brampton North Ontario
Eleventh chair Raj Saini Liberal Kitchener Centre Ontario
Twelfth chair Randeep Sarai Liberal Surrey Centre British Columbia
Thirteenth chair Marc G. Serré Liberal Nickel Belt Ontario
Fourteenth chair Brenda Shanahan Liberal Châteauguay—Lacolle Quebec
Fifteenth chair Sonia Sidhu Liberal Brampton South Ontario
Sixteenth chair Soraya Martinez Ferrada Liberal Hochelaga Quebec
Seventeenth chair Élisabeth Brière Liberal Sherbrooke Quebec
Eighteenth chair Ali Ehsassi Liberal Willowdale Ontario
Nineteenth chair Irek Kusmierczyk Liberal Windsor—Tecumseh Ontario
Twentieth chair Gagan Sikand Liberal Mississauga—Streetsville Ontario
Twenty-first chair Salma Zahid Liberal Scarborough Centre Ontario
Twenty-second chair Emmanuella Lambropoulos Liberal Saint-Laurent Quebec
Twenty-third chair Jean Yip Liberal Scarborough—Agincourt Ontario
Twenty-fourth chair Churence Rogers Liberal Bonavista—Burin—Trinity Newfoundland and Labrador
Twenty-fifth chair Jenica Atwin Liberal Fredericton New Brunswick
Twenty-sixth chair Yvan Baker Liberal Etobicoke Centre Ontario
Twenty-seventh chair Hon. Jody Wilson-Raybould Independent Vancouver Granville British Columbia
To the Speaker’s left in the sixth row, from the Speaker’s chair towards the brass bar:
Seat Member of Parliament Political Affiliation Constituency Province or Territory
First chair Alexandra Mendès Liberal Brossard—Saint-Lambert Quebec
Second chair Jaime Battiste Liberal Sydney—Victoria Nova Scotia
Third chair Lyne Bessette Liberal Brome—Missisquoi Quebec
Fourth chair Kody Blois Liberal Kings—Hants Nova Scotia
Fifth chair Han Dong Liberal Don Valley North Ontario
Sixth chair Helena Jaczek Liberal Markham—Stouffville Ontario
Seventh chair Mike Kelloway Liberal Cape Breton—Canso Nova Scotia
Eighth chair Annie Koutrakis Liberal Vimy Quebec
Ninth chair Marie-France Lalonde Liberal Orléans Ontario
Tenth chair Patricia Lattanzio Liberal Saint-Léonard—Saint-Michel Quebec
Eleventh chair Tim Louis Liberal Kitchener—Conestoga Ontario
Twelfth chair Marcus Powlowski Liberal Thunder Bay—Rainy River Ontario
Thirteenth chair Maninder Sidhu Liberal Brampton East Ontario
Fourteenth chair Ryan Turnbull Liberal Whitby Ontario
Fifteenth chair Tony Van Bynen Liberal Newmarket—Aurora Ontario
Sixteenth chair Patrick Weiler Liberal West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country British Columbia
Seventeenth chair Lenore Zann Liberal Cumberland—Colchester Nova Scotia
Eighteenth chair Sameer Zuberi Liberal Pierrefonds—Dollard Quebec
Nineteenth chair Marci Ien Liberal Toronto Centre Ontario
Twentieth chair Ya'ara Saks Liberal York Centre Ontario
Twenty-first chair Ramesh Sangha Independent Brampton Centre Ontario
Twenty-second chair Derek Sloan Independent Hastings—Lennox and Addington Ontario
Twenty-third chair Yasmin Ratansi Independent Don Valley East Ontario
Twenty-fourth chair Marwan Tabbara Independent Kitchener South—Hespeler Ontario

Legend

337 members currently have seats in the House of Commons (99 women, 238 men)

PM
Prime Minister
Cabinet Member
Liberal : 155
Conservative : 119
Bloc Québécois : 32
NDP : 24
Independent : 5
Green Party : 2
Unoccupied seat
A political party must have at least 12 members in the House of Commons to be a "recognized party" for the purposes of parliamentary proceedings.