Skip to main content
Start of content
Top of Page

The Honourable Arif Virani

Photo - Hon. Arif Virani - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Parkdale—High Park
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Parkdale—High Park, Ontario

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Minister of Justice
  • Attorney General of Canada

All Roles


Export as: XML CSV

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Showing 5 of 291

Justice
Oral Question Period
April 11, 2024
Justice
Oral Question Period
March 21, 2024
Justice
Oral Question Period
March 21, 2024
Public Safety
Oral Question Period
March 19, 2024
Public Safety
Oral Question Period
March 19, 2024
All Chamber interventions by this member

Showing 5 of 824

JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 99
March 21, 2024
Meeting no. 82
November 2, 2023
Meeting no. 81
October 31, 2023
DEDCSpecial Joint Committee on the Declaration of Emergency
Meeting no. 29
February 27, 2024
HESAStanding Committee on Health
Meeting no. 102
February 14, 2024
All committee interventions by this member

Showing 3 of 3

Bill Number Title
C-63 An Act to enact the Online Harms Act, to amend the Criminal Code, the Canadian Human Rights Act and An Act respecting the mandatory reporting of Internet child pornography by persons who provide an Internet service and to make consequential and related amendments to other Acts
C-48 An Act to amend the Criminal Code (bail reform)
C-40 Miscarriage of Justice Review Commission Act (David and Joyce Milgaard's Law)
All bills sponsored by this member
None in the current session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-62 Uyghurs and other Turkic Muslims Decision Made (February 1, 2023)

Showing 5 of 658

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 685 2nd reading of Bill C-347, An Act to amend the Constitution Act, 1867 (oath of office) Nay Negatived April 10, 2024
No. 684 Opposition Motion (Main motion as amended) Nay Agreed To April 10, 2024
No. 683 Opposition Motion (Carbon tax emergency meeting) (amendment) Nay Agreed To April 10, 2024
No. 682 3rd reading and adoption of Bill C-68, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2025 Yea Agreed To March 21, 2024
No. 681 Concurrence at report stage of Bill C-68, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2025 Yea Agreed To March 21, 2024
All votes by this member

Contact Details

Email

arif.virani@parl.gc.ca

Website

http://arifvirani.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-2936
Fax: 613-995-1629

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Toronto
1596 Bloor Street West
Toronto, Ontario
M6P 1A7

Telephone: 416-769-5072
Fax: 416-769-8343