Appendix 3 Deputy Speakers and Chairs of Committees of the Whole Since 1885*

The position of Deputy Speaker and Chairman of Committees of the Whole was created through amendments to the Standing Orders of the House of Commons adopted on February 10, 1885, and through the adoption of legislation which was assented to on May 1, 1885. The Statute was entitled An Act to provide for the appointment of a Deputy Speaker of the House of Commons, SC 1885, c 1. The Standing Orders require the House to elect, from among its Members, a Deputy Speaker and Chair of Committees of the Whole at the commencement of every Parliament. The same person performs the duties of both offices and must have full and practical knowledge of the official language which is not that of the Speaker. The Deputy Speaker is vested with all the powers of the Speaker when the latter is absent from the House, presides over the proceedings of the House, and is responsible for chairing Committees of the Whole House.

Deputy Speaker and Chair of Committees of the Whole (Party) Date(s) of Appointment Parliament(s) (Years)
1. Malachy B. Daly1 (Liberal-Conservative)
February 10, 1885
3rd–4th Session, 5th Parliament (1885–87)
2. Charles Carroll Colby2 (Liberal-Conservative)
May 11, 1887
1st–3rd Session, 6th Parliament (1887–89)
3. John F. Wood (Conservative)
January 21, 1890
4th Session, 6th Parliament (1890–91)
4. J.G.H. Bergeron (Liberal-Conservative)
May 22, 1891
7th Parliament (1891–96)
5. Louis-Philippe Brodeur3 (Liberal)
August 27, 1896
8th Parliament (1896–1900)
6. Peter Macdonald (Liberal)
February 11, 1901
9th Parliament (1901–04)
7. Charles Marcil4 (Liberal)
January 16, 1905
10th Parliament (1905–08)
8. Gilbert H. McIntyre (Liberal)
January 25, 1909
11th Parliament (1909–11)
9. Pierre-Édouard Blondin5 (Conservative)
November 29, 1911
1st–4th Session, 12th Parliament (1911–14)
10. Albert Sévigny6 (Conservative)
February 9, 1915
5th Session, 12th Parliament (1915)
11. Edgar Nelson Rhodes7 (Liberal-Conservative)
February 3, 1916
6th Session, 12th Parliament (1916)
12. Joseph H. Rainville (Conservative)
February 1, 1917
7th Session, 12th Parliament (1917)
13. George Henry Boivin8 (Liberal)
March 21, 1918
13th Parliament (1918–21)
14. George N. Gordon (Liberal)
March 24, 1922
14th Parliament (1922–25)
15. William Duff (Liberal)
March 16, 1926
15th Parliament (1926)
16. John Frederick Johnston (Liberal)
December 14, 1926
16th Parliament (1926–30)
17. Armand LaVergne9 (Liberal-Conservative)
September 9, 1930
1st–6th Session, 17th Parliament (1930–35)
18. Raymond Morand (Conservative)
March 11, 1935
6th Session, 17th Parliament (1935)
19. Frederick George Sanderson (Liberal)
February 13, 1936
18th Parliament (1936–40)
20. Thomas Vien10 (Liberal)
May 21, 1940
1st–3rd Session, 19th Parliament (1940–42)
21. Joseph Arthur Bradette (Liberal)
February 25, 1943
4th–6th Session, 19th Parliament (1943–45)
22. William Ross Macdonald11 (Liberal)
September 27, 1945
20th Parliament (1945–49)
23. Joseph Alfred Dion12 (Liberal)
September 15, 1949
1st–6th Session, 21st Parliament (1949–52)
24. Louis-René Beaudoin13 (Liberal)
April 9, 1952
6th–7th Session, 21st Parliament (1952–53)
25. William Alfred Robinson (Liberal)
November 12, 1953
22nd Parliament (1953–57)
26. Henri Courtemanche (Progressive Conservative)
October 14, 1957
23rd Parliament (1957–58)
27. Pierre Sévigny14 (Progressive Conservative)
May 12, 1958
1st–2nd Session, 24th Parliament (1958–59)
28. Jacques Flynn15 (Progressive Conservative)
January 14, 1960
3rd–4th Session, 24th Parliament (1960–61)
29. Paul Martineau16 (Progressive Conservative)
January 18, 1962
5th Session, 24th Parliament (1962)
30. Gordon Campbell Chown
(Progressive Conservative)
September 27, 1962
25th Parliament (1962–63)
31. Lucien Lamoureux17 (Liberal)
May 16, 1963
26th Parliament (1963–65)
32. Herman Maxwell Batten (Liberal)
January 18, 1966
27th Parliament (1966–68)
33. Hugh Faulkner18 (Liberal)
September 12, 1968
1st–2nd Session, 28th Parliament (1968–70)
34. Russell C. Honey (Liberal)
October 5, 1970
2nd–4th Session, 28th Parliament (1970–72)
35. Robert McCleave19 (Progressive Conservative)
January 4, 1973
29th Parliament (1973–74)
36. Gérald Laniel20 (Liberal)
September 30, 1974
October 9, 1979
30th Parliament (1974–79)
31st Parliament (1979)
37. Lloyd Francis21 (Liberal)
April 14, 1980
1st–2nd Session, 32nd Parliament (1980–84)
38. Eymard Corbin (Liberal)
January 16, 1984
2nd Session, 32nd Parliament (1984)
39. Marcel Danis22 (Progressive Conservative)
November 5, 1984
December 12, 1988
33rd Parliament (1984–88)
1st–2nd Session, 34th Parliament (1988–90)
40. Andrée Champagne23 (Progressive Conservative)
May 15, 1990
2nd–3rd Session, 34th Parliament (1990–93)
41. David Kilgour (Liberal)
January 18, 1994
35th Parliament (1994–97)
42. Peter Milliken24 (Liberal)
September 23, 1997
36th Parliament (1997–2000)
43. Robert (Bob) Kilger (Liberal)
January 30, 2001
37th Parliament (2001–04)
44. Charles (Chuck) Strahl25 (Conservative)
October 5, 2004
38th Parliament (2004–05)
45. William Alexander (Bill) Blaikie (New Democrat)
April 5, 2006
39th Parliament (2006–08)
46. Andrew Scheer26 (Conservative)
November 21, 2008
40th Parliament (2008–11)
47. Denise Savoie27 (New Democrat)
June 6, 2011
1st Session, 41st Parliament (2011–12)
48. Joe Comartin (New Democrat)
September 17, 2012
1st–2nd Session, 41st Parliament (2012–15)
49. Bruce Stanton (Conservative)
December 4, 2015
42nd Parliament (2015– )