Skip to main content
Start of content
Top of Page

Joël Lightbound

Photo - Joël Lightbound - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Louis-Hébert
Province / Territory:
Quebec
Preferred Language:
French / English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Louis-Hébert, Quebec

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Parliamentary Secretary to the Minister of Public Safety and Emergency Preparedness

Committees

Member

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

43 in the current session

Showing 5 of 43

Public Safety
Oral Question Period
February 28, 2020
Privacy
Oral Question Period
February 28, 2020
The Economy
Oral Question Period
February 28, 2020
The Economy
Oral Question Period
February 28, 2020
Government Priorities
Oral Question Period
February 21, 2020
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

36 in the current session

Showing 5 of 36

SECUStanding Committee on Public Safety and National Security
Meeting no. 5
March 12, 2020
Meeting no. 4
March 10, 2020
Meeting no. 3
February 27, 2020
Meeting no. 2
February 25, 2020
Meeting no. 1
February 20, 2020
All committee interventions by this member

Chamber Votes

18 in the current session

Showing 5 of 18

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 20 Opposition Motion (Additional allotted days in the supply period) Nay Agreed To March 9, 2020
No. 19 Opposition Motion (Documents on economic downturns) Yea Agreed To March 9, 2020
No. 18 Opposition Motion (Proposed tax changes) Nay Negatived February 26, 2020
No. 17 Opposition Motion (Coastal GasLink project) Nay Negatived February 24, 2020
No. 16 Motion to adjourn the debate Nay Negatived February 21, 2020
All votes by this member

Contact Details

Email

Joel.Lightbound@parl.gc.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-995-4995
Fax: 613-996-8292

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Québec
3700 du Campanile Street
Suite 110
Québec, Quebec
G1X 4G6

Telephone: 418-648-3244
Fax: 418-648-3260