Skip to main content
Start of content
Top of Page

Randall Garrison

Photo - Randall Garrison - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
NDP
Constituency:
Esquimalt—Saanich—Sooke
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

129 in the current session

Showing 5 of 129

Criminal Code
Private Members' Business
December 13, 2022
Criminal Code
Private Members' Business
December 13, 2022
Judges Act
Government Orders
December 9, 2022
Judges Act
Government Orders
December 9, 2022
Judges Act
Government Orders
December 9, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

359 in the current session

Showing 5 of 359

JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 44
December 12, 2022
Meeting no. 42
December 5, 2022
Meeting no. 39
November 24, 2022
Meeting no. 38
November 21, 2022
Meeting no. 37
November 17, 2022
All committee interventions by this member

Bills

2 sponsored and 10 jointly seconded in the current session

Showing 2 of 2

Bill Number Title
C-206 An Act to amend the National Defence Act (maiming or injuring self or another)
C-202 An Act to amend the Criminal Code (controlling or coercive conduct)
All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-292 Online Algorithm Transparency Act
C-273 An Act to amend the Criminal Code (Corinne’s Quest and the protection of children)
C-263 Responsible Business Conduct Abroad Act
C-262 Corporate Responsibility to Protect Human Rights Act
C-233 An Act to amend the Criminal Code and the Judges Act (violence against an intimate partner)
C-229 Banning Symbols of Hate Act
C-223 National Framework for a Guaranteed Livable Basic Income Act
C-216 Health-based Approach to Substance Use Act
C-212 School Food Program for Children Act
C-210 Right to Vote at 16 Act

Motions

1 sponsored and 1 jointly seconded in the current session

Showing 1 of 1

Motion Number Subject Latest Activity
M-53 Transition to renewable energy Placed on Notice (March 22, 2022)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-14 Anti-hate crimes and incidents measures Placed on Notice (November 23, 2021)

Chamber Votes

238 in the current session

Showing 5 of 238

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 245 3rd reading and adoption of Bill S-223, An Act to amend the Criminal Code and the Immigration and Refugee Protection Act (trafficking in human organs) Yea Agreed To December 14, 2022
No. 244 3rd reading and adoption of Bill C-18, An Act respecting online communications platforms that make news content available to persons in Canada Yea Agreed To December 14, 2022
No. 243 Second report of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Yea Agreed To December 14, 2022
No. 242 3rd reading and adoption of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
No. 241 Concurrence at report stage of Bill C-36, An Act for granting to His Majesty certain sums of money for the federal public administration for the fiscal year ending March 31, 2023 Yea Agreed To December 8, 2022
All votes by this member

Contact Details

Email

randall.garrison@parl.gc.ca

Website

http://randallgarrison.ndp.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-2625
Fax: 613-996-9779

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Victoria
2-50 Burnside Road West
Victoria, British Columbia
V9A 1B5

Telephone: 250-405-6550
Fax: 250-405-6554