Skip to main content
Start of content
Top of Page

Rob Morrison

Photo - Rob Morrison - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Conservative
Constituency:
Kootenay—Columbia
Province / Territory:
British Columbia
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

22 in the current session

Showing 5 of 22

National Forest Week
Statements by Members
September 21, 2022
Criminal Code
Government Orders
June 20, 2022
Criminal Code
Government Orders
June 20, 2022
Criminal Code
Government Orders
June 20, 2022
Bill C-5
Statements by Members
May 10, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

70 in the current session

Showing 5 of 70

JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 20
May 31, 2022
Meeting no. 19
May 20, 2022
Meeting no. 18
May 17, 2022
Meeting no. 17
May 13, 2022
Meeting no. 16
May 10, 2022
All committee interventions by this member

Bills

None sponsored and 1 jointly seconded in the current session

None in the current session

All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-280 Financial Protection for Fresh Fruit and Vegetable Farmers Act

Chamber Votes

158 in the current session

Showing 5 of 158

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 181 2nd reading of Bill C-252, An Act to amend the Food and Drugs Act (prohibition of food and beverage marketing directed at children) Nay Agreed To September 28, 2022
No. 180 2nd reading of Bill C-238, An Act respecting the French language Nay Negatived September 28, 2022
No. 179 2nd reading of Bill C-210, An Act to amend the Canada Elections Act (voting age) Nay Negatived September 28, 2022
No. 178 Private Members' Business M-42 (Hindu Heritage Month) Yea Agreed To September 28, 2022
No. 177 3rd reading and adoption of Bill S-206, An Act to amend the Criminal Code (disclosure of information by jurors) Yea Agreed To September 28, 2022
All votes by this member

Contact Details

Email

Rob.Morrison@parl.gc.ca

Website

http://robmorrisonmp.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-995-7246
Fax: 613-996-9923

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Cranbrook
C-415 Industrial Road A
Cranbrook, British Columbia
V1C 4X8

Telephone: 250-417-2250
Fax: 250-417-2253