Skip to main content
Skip to main content

Marwan Tabbara

Photo - Marwan Tabbara - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Kitchener South—Hespeler
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

Seating plan not available.

Current Roles

Member of Parliament

  • Kitchener South—Hespeler, Ontario

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the last session of Parliament.

Chamber Interventions

109 in the last session

Showing 5 of 109

Canada-United States-Mexico Agreement Implementation Act
Government Orders
June 19, 2019
Transcript (Hansard)
Canada-United States-Mexico Agreement Implementation Act
Government Orders
June 19, 2019
Transcript (Hansard)
Canada-United States-Mexico Agreement Implementation Act
Government Orders
June 19, 2019
Transcript (Hansard)
Canada-United States-Mexico Agreement Implementation Act
Government Orders
June 19, 2019
Transcript (Hansard)
Kitchener South—Hespeler
Statements by Members
June 19, 2019
Transcript (Hansard)
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

561 in the last session

Showing 5 of 561

SDIRSubcommittee on International Human Rights of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development
Meeting no. 161
June 18, 2019
Meeting no. 159
June 13, 2019
Meeting no. 158
June 11, 2019
CIMMStanding Committee on Citizenship and Immigration
Meeting no. 167
June 17, 2019
Meeting no. 163
May 29, 2019
All committee interventions by this member

Motions

2 sponsored and 3 jointly seconded in the last session

Showing 2 of 2

Motion Number Subject Latest Activity
M-73 German Heritage Month Decision Made (December 13, 2016)
M-71 Oktoberfest Withdrawn (September 30, 2016)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-126 Portuguese Heritage Month Decision Made (November 8, 2017)
M-111 Mennonite Heritage Week Decision Made (May 29, 2019)
M-103 Systemic racism and religious discrimination Decision Made (March 23, 2017)

Chamber Votes

911 in the last session

Showing 5 of 911

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 1379 Motion respecting Senate amendments to Bill C-75, An Act to amend the Criminal Code, the Youth Criminal Justice Act and other Acts and to make consequential amendments to other Acts Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1378 Motion for closure Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1377 Private Members' Business M-173 (Diabetes Awareness Month) Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1376 2nd reading of Bill C-331, An Act to amend the Federal Courts Act (international promotion and protection of human rights) Nay Negatived June 19, 2019
No. 1375 Ways and Means motion No. 34 Yea Agreed To June 19, 2019
All votes by this member

Contact Details

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6


* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Kitchener
153 Country Hill Drive
Suite 2A
Kitchener, Ontario
N2E 2G7

Telephone: 519-571-5509
Fax: 519-571-5515