Skip to main content
Start of content
Top of Page

Mark Gerretsen

Photo - Mark Gerretsen - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Kingston and the Islands
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Kingston and the Islands, Ontario

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Parliamentary Secretary to the Leader of the Government in the House of Commons (Senate)

Committees

Member

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

659 in the current session

Showing 5 of 659

Business of Supply [Opposition Motion—Carbon Tax]
Government Orders
September 27, 2022
Business of Supply [Opposition Motion—Carbon Tax]
Government Orders
September 27, 2022
Business of Supply [Opposition Motion—Carbon Tax]
Government Orders
September 27, 2022
Business of Supply [Opposition Motion—Carbon Tax]
Government Orders
September 27, 2022
Business of Supply [Opposition Motion—Carbon Tax]
Government Orders
September 27, 2022
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

50 in the current session

Showing 5 of 50

PROCStanding Committee on Procedure and House Affairs
Meeting no. 28
June 21, 2022
Meeting no. 22
May 17, 2022
Meeting no. 13
March 29, 2022
Meeting no. 9
February 17, 2022
Meeting no. 5
February 3, 2022
All committee interventions by this member

Chamber Votes

178 in the current session

Showing 5 of 178

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 181 2nd reading of Bill C-252, An Act to amend the Food and Drugs Act (prohibition of food and beverage marketing directed at children) Yea Agreed To September 28, 2022
No. 180 2nd reading of Bill C-238, An Act respecting the French language Nay Negatived September 28, 2022
No. 179 2nd reading of Bill C-210, An Act to amend the Canada Elections Act (voting age) Nay Negatived September 28, 2022
No. 178 Private Members' Business M-42 (Hindu Heritage Month) Yea Agreed To September 28, 2022
No. 177 3rd reading and adoption of Bill S-206, An Act to amend the Criminal Code (disclosure of information by jurors) Yea Agreed To September 28, 2022
All votes by this member

Contact Details

Email

mark.gerretsen@parl.gc.ca

Website

http://markgerretsen.libparl.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-996-1955
Fax: 613-996-1958

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Kingston
841 Princess Street
Kingston, Ontario
K7L 1G7

Telephone: 613-542-3243
Fax: 613-542-5461