Skip to main content
Skip to main content

Marco Mendicino

Photo - Marco Mendicino - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Eglinton—Lawrence
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

Seating plan not available.

Current Roles

Member of Parliament

  • Eglinton—Lawrence, Ontario

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the last session of Parliament.

Chamber Interventions

261 in the last session

Showing 5 of 261

Canada-United States-Mexico Agreement Implementation Act
Government Orders
June 18, 2019
Transcript (Hansard)
Infrastructure
Oral Question Period
June 10, 2019
Transcript (Hansard)
Telecommunications
Oral Question Period
June 7, 2019
Transcript (Hansard)
Filipino Heritage Month
Statements by Members
June 7, 2019
Transcript (Hansard)
Business of Supply [Opposition Motion—News Media Industry]
Government Orders
June 3, 2019
Transcript (Hansard)
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

395 in the last session

Showing 5 of 395

JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 83
February 1, 2018
Meeting no. 48
February 23, 2017
Meeting no. 47
February 21, 2017
LANGStanding Committee on Official Languages
Meeting no. 80
November 21, 2017
SECUStanding Committee on Public Safety and National Security
Meeting no. 49
December 8, 2016
All committee interventions by this member

Motions

None sponsored and 2 jointly seconded in the last session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-155 Filipino Heritage Month Decision Made (October 30, 2018)
M-40 Abandoned vessels Decision Made (October 26, 2016)

Chamber Votes

940 in the last session

Showing 5 of 940

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 1379 Motion respecting Senate amendments to Bill C-75, An Act to amend the Criminal Code, the Youth Criminal Justice Act and other Acts and to make consequential amendments to other Acts Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1378 Motion for closure Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1377 Private Members' Business M-173 (Diabetes Awareness Month) Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1376 2nd reading of Bill C-331, An Act to amend the Federal Courts Act (international promotion and protection of human rights) Nay Negatived June 19, 2019
No. 1375 Ways and Means motion No. 34 Yea Agreed To June 19, 2019
All votes by this member

Contact Details

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6


* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Toronto
511 Lawrence Avenue West
Toronto, Ontario
M6A 1A3

Telephone: 416-781-5583
Fax: 416-781-5586