Skip to main content
Skip to main content

Luc Thériault

Photo - Luc Thériault - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Bloc Québécois
Constituency:
Montcalm
Province / Territory:
Quebec
Preferred Language:
French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

Seating plan not available.

Current Roles

Member of Parliament

  • Montcalm, Quebec

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the last session of Parliament.

Chamber Interventions

257 in the last session

Showing 5 of 257

Mark Warawa
Routine Proceedings
June 20, 2019
Transcript (Hansard)
Government Orders
June 18, 2019
Transcript (Hansard)
Government Orders
June 18, 2019
Transcript (Hansard)
Government Orders
June 18, 2019
Transcript (Hansard)
Immigration
Statements by Members
June 17, 2019
Transcript (Hansard)
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

136 in the last session

Showing 5 of 136

PROCStanding Committee on Procedure and House Affairs
Meeting no. 124
October 16, 2018
Meeting no. 123
October 15, 2018
CIMMStanding Committee on Citizenship and Immigration
Meeting no. 108
May 3, 2018
FAAEStanding Committee on Foreign Affairs and International Development
Meeting no. 88
March 1, 2018
ERRESpecial Committee on Electoral Reform
Meeting no. 45
October 25, 2016
All committee interventions by this member

Bills

2 sponsored and none jointly seconded in the last session

Showing 2 of 2

Bill Number Title
C-393 An Act to amend the Canadian Multiculturalism Act (non-application in Quebec)
C-300 An Act to amend the Federal-Provincial Fiscal Arrangements Act (Canada Health Transfer)
All bills sponsored by this member
None in the last session

Chamber Votes

853 in the last session

Showing 5 of 853

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 1379 Motion respecting Senate amendments to Bill C-75, An Act to amend the Criminal Code, the Youth Criminal Justice Act and other Acts and to make consequential amendments to other Acts Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1378 Motion for closure Nay Agreed To June 19, 2019
No. 1377 Private Members' Business M-173 (Diabetes Awareness Month) Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1376 2nd reading of Bill C-331, An Act to amend the Federal Courts Act (international promotion and protection of human rights) Yea Negatived June 19, 2019
No. 1375 Ways and Means motion No. 34 Yea Agreed To June 19, 2019
All votes by this member

Contact Details

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6


* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Mascouche
1095 Montée Masson
Mascouche, Quebec
J7K 2M1

Telephone: 1-800-263-5726
Fax: 450-474-1585