Skip to main content
Skip to main content

Joël Lightbound

Photo - Joël Lightbound - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Louis-Hébert
Province / Territory:
Quebec
Preferred Language:
French / English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

Seating plan not available.

Current Roles

Member of Parliament

  • Louis-Hébert, Quebec

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the last session of Parliament.

Chamber Interventions

714 in the last session

Showing 5 of 714

Finance
Oral Question Period
June 11, 2019
Transcript (Hansard)
Finance
Oral Question Period
June 10, 2019
Transcript (Hansard)
Regional Economic Development
Oral Question Period
June 7, 2019
Transcript (Hansard)
International Trade
Oral Question Period
June 7, 2019
Transcript (Hansard)
Pensions
Oral Question Period
June 7, 2019
Transcript (Hansard)
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

241 in the last session

Showing 5 of 241

FINAStanding Committee on Finance
Meeting no. 198
February 21, 2019
Meeting no. 126
November 21, 2017
ETHIStanding Committee on Access to Information, Privacy and Ethics
Meeting no. 41
December 13, 2016
Meeting no. 40
December 8, 2016
Meeting no. 39
December 6, 2016
All committee interventions by this member

Bills

None sponsored and 3 jointly seconded in the last session

None in the last session

All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-454 Net-Zero Greenhouse Gas Emissions Act
C-377 An Act to change the name of the electoral district of Châteauguay—Lacolle
C-246 Modernizing Animal Protections Act

Motions

2 sponsored and 2 jointly seconded in the last session

Showing 2 of 2

Motion Number Subject Latest Activity
M-114 Democratic Republic of the Congo Placed on Notice (December 13, 2016)
M-105 Amendment Decision Made (April 5, 2017)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-69 Water quality (as amended) Decision Made (February 7, 2017)
M-39 Instruction to the Standing Committee on Citizenship and Immigration (Immigration to Atlantic Canada) Decision Made (November 2, 2016)

Chamber Votes

955 in the last session

Showing 5 of 955

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 1379 Motion respecting Senate amendments to Bill C-75, An Act to amend the Criminal Code, the Youth Criminal Justice Act and other Acts and to make consequential amendments to other Acts Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1378 Motion for closure Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1377 Private Members' Business M-173 (Diabetes Awareness Month) Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1376 2nd reading of Bill C-331, An Act to amend the Federal Courts Act (international promotion and protection of human rights) Nay Negatived June 19, 2019
No. 1375 Ways and Means motion No. 34 Yea Agreed To June 19, 2019
All votes by this member

Contact Details

Email

Joel.Lightbound@parl.gc.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-995-4995

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Québec
3700 du Campanile Street
Suite 110
Québec, Quebec
G1X 4G6

Telephone: 418-648-3244
Fax: 418-648-3260