Skip to main content
Skip to main content

Iqra Khalid

Photo - Iqra Khalid - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Mississauga—Erin Mills
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

Seating plan not available.

Current Roles

Member of Parliament

  • Mississauga—Erin Mills, Ontario

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the last session of Parliament.

Chamber Interventions

88 in the last session

Showing 5 of 88

Status of Women
Oral Question Period
June 10, 2019
Transcript (Hansard)
Budget Implementation Act, 2019, No. 1
Government Orders
June 5, 2019
Transcript (Hansard)
Budget Implementation Act, 2019, No. 1
Government Orders
June 5, 2019
Transcript (Hansard)
Budget Implementation Act, 2019, No. 1
Government Orders
June 5, 2019
Transcript (Hansard)
Budget Implementation Act, 2019, No. 1
Government Orders
June 5, 2019
Transcript (Hansard)
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

652 in the last session

Showing 5 of 652

JUSTStanding Committee on Justice and Human Rights
Meeting no. 160
July 25, 2019
Meeting no. 158
June 13, 2019
Meeting no. 157
June 11, 2019
SDIRSubcommittee on International Human Rights of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development
Meeting no. 161
June 18, 2019
Meeting no. 159
June 13, 2019
All committee interventions by this member

Motions

1 sponsored and 2 jointly seconded in the last session

Showing 1 of 1

Motion Number Subject Latest Activity
M-103 Systemic racism and religious discrimination Decision Made (March 23, 2017)
All Private Members' motions sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-155 Filipino Heritage Month Decision Made (October 30, 2018)
M-39 Instruction to the Standing Committee on Citizenship and Immigration (Immigration to Atlantic Canada) Decision Made (November 2, 2016)

Chamber Votes

722 in the last session

Showing 5 of 722

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 1379 Motion respecting Senate amendments to Bill C-75, An Act to amend the Criminal Code, the Youth Criminal Justice Act and other Acts and to make consequential amendments to other Acts Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1378 Motion for closure Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1377 Private Members' Business M-173 (Diabetes Awareness Month) Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1376 2nd reading of Bill C-331, An Act to amend the Federal Courts Act (international promotion and protection of human rights) Nay Negatived June 19, 2019
No. 1375 Ways and Means motion No. 34 Yea Agreed To June 19, 2019
All votes by this member

Contact Details

Email

Iqra.Khalid@parl.gc.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-995-7321
Fax: 613-992-6708

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Mississauga
3100 Ridgeway Drive
Suite 35
Mississauga, Ontario
L5L 5M5

Telephone: 905-820-8814
Fax: 905-820-4068