Skip to main content
Skip to main content

The Honourable Ginette Petitpas Taylor

Photo - Hon. Ginette Petitpas Taylor - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Moncton—Riverview—Dieppe
Province / Territory:
New Brunswick
Preferred Language:
English / French

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Members' Expenditures Report.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Current Roles

Member of Parliament

  • Moncton—Riverview—Dieppe, New Brunswick

Offices and Roles as a Parliamentarian

  • Minister of Health

All Roles


Export as: XML CSV

For more data options, please see Open Data


Recent Work

Explore this member's most recent work in the last session of Parliament.

Chamber Interventions

417 in the last session

Showing 5 of 417

Health
Oral Question Period
June 18, 2019
Transcript (Hansard)
Government Priorities
Oral Question Period
June 18, 2019
Transcript (Hansard)
Health
Oral Question Period
June 17, 2019
Transcript (Hansard)
Health
Oral Question Period
June 17, 2019
Transcript (Hansard)
Health
Oral Question Period
June 17, 2019
Transcript (Hansard)
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

305 in the last session

Showing 5 of 305

HESAStanding Committee on Health
Meeting no. 148
May 28, 2019
Meeting no. 128
December 6, 2018
Meeting no. 109
June 7, 2018
Meeting no. 91
February 14, 2018
Meeting no. 84
December 7, 2017
All committee interventions by this member

Motions

None sponsored and 1 jointly seconded in the last session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-39 Instruction to the Standing Committee on Citizenship and Immigration (Immigration to Atlantic Canada) Decision Made (November 2, 2016)

Chamber Votes

917 in the last session

Showing 5 of 917

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 1379 Motion respecting Senate amendments to Bill C-75, An Act to amend the Criminal Code, the Youth Criminal Justice Act and other Acts and to make consequential amendments to other Acts Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1378 Motion for closure Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1377 Private Members' Business M-173 (Diabetes Awareness Month) Yea Agreed To June 19, 2019
No. 1376 2nd reading of Bill C-331, An Act to amend the Federal Courts Act (international promotion and protection of human rights) Nay Negatived June 19, 2019
No. 1375 Ways and Means motion No. 34 Yea Agreed To June 19, 2019
All votes by this member

Contact Details

Email

Ginette.PetitpasTaylor@parl.gc.ca

Website

During dissolution, the link to a Member’s web site is not available.

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-8072
Fax: 613-992-8083

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Moncton
272 St-George Street
Suite 110
Moncton, New Brunswick
E1C 1W6

Telephone: 506-851-3310
Fax: 506-851-3273