Skip to main content Start of content

PROC Committee Report

If you have any questions or comments regarding the accessibility of this publication, please contact us at accessible@parl.gc.ca.

The Committee recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, the following changes to the lists of members of the following standing committees:

Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics

Charlie Angus for Nathan Cullen
Anita Vandenbeld for Emmanuel Dubourg

Standing Committee on Agriculture and Agri-Food

Earl Dreeshen for Sylvie Boucher
Alistair MacGregor for Ruth Ellen Brosseau

Standing Committee on Canadian Heritage

Jim Eglinski for Robert Kitchen

Standing Committee on Citizenship and Immigration

David Tilson for Bob Saroya

Standing Committee on Environment and Sustainable Development

Churence Rogers for Mark Gerretsen

Standing Committee on Finance

Peter Julian for Pierre-Luc Dusseault

Standing Committee on Government Operations and Estimates

Majid Jowhari for Nick Whalen
Pat Kelly for Bev Shipley
Alexandra Mendès for Brenda Shanahan

Standing Committee on Health

Ben Lobb for Dave Van Kesteren

Standing Committee on Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities

Rosemarie Falk for Alice Wong
Wayne Long for Yves Robillard

Standing Committee on Industry, Science and Technology

Dane Lloyd for Jim Eglinski

Standing Committee on International Trade

Randy Hoback for Earl Dreeshen

Standing Committee on Justice and Human Rights

Dave MacKenzie for Ron Liepert
Murray Rankin for Alistair MacGregor

Standing Committee on National Defence

Cheryl Gallant for Randy Hoback

Standing Committee on Official Languages

Sylvie Boucher for Stephanie Kusie

Standing Committee on Public Accounts

Jean Yip for Brenda Shanahan

Standing Committee on Public Safety and National Security

Blaine Calkins for Dave MacKenzie

Standing Committee on the Status of Women

Stephanie Kusie for Martin Shields

Standing Committee on Transport, Infrastructure and Communities

Ron Liepert for Ben Lobb

Standing Committee on Veterans Affairs

Gord Johns for Irene Mathyssen
Robert Kitchen for Blaine Calkins

The Committee further recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, that the names of the following Members be added to the lists of associate members of the following standing committees:

Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Agriculture and Agri-Food

Sylvie Boucher
Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Canadian Heritage

Rosemarie Falk
Robert Kitchen
Dane Lloyd

Standing Committee on Citizenship and Immigration

Rosemarie Falk
Dane Lloyd
Bob Saroya

Standing Committee on Environment and Sustainable Development

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Finance

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Fisheries and Oceans

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Foreign Affairs and International Development

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Government Operations and Estimates

Rosemarie Falk
Dane Lloyd
Bev Shipley

Standing Committee on Health

Rosemarie Falk
Dane Lloyd
Dave Van Kesteren

Standing Committee on Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities

Dane Lloyd
Alice Wong

Standing Committee on Indigenous and Northern Affairs

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Industry, Science and Technology

Jim Eglinski
Rosemarie Falk

Standing Committee on International Trade

Earl Dreeshen
Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Justice and Human Rights

Rosemarie Falk
Ron Liepert
Dane Lloyd

Standing Committee on National Defence

Rosemarie Falk
Randy Hoback
Dane Lloyd

Standing Committee on Natural Resources

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Official Languages

Rosemarie Falk
Stephanie Kusie
Dane Lloyd

Standing Committee on Procedure and House Affairs

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Public Accounts

Rosemarie Falk
Dane Lloyd

Standing Committee on Public Safety and National Security

Rosemarie Falk
Dane Lloyd
Dave MacKenzie

Standing Committee on the Status of Women

Rosemarie Falk
Dane Lloyd
Martin Shields

Standing Committee on Transport, Infrastructure and Communities

Rosemarie Falk
Dane Lloyd
Ben Lobb

Standing Committee on Veterans Affairs

Blaine Calkins
Rosemarie Falk
Dane Lloyd

The Committee further recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, the following changes to the lists of members of the following standing joint committees:

Standing Joint Committee on the Library of Parliament

Anthony Housefather for Denis Lemieux
Bob Saroya for Pat Kelly
Dave Van Kesteren for Mark Strahl

Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations

Churence Rogers for Anju Dhillon
Bev Shipley for David Tilson

The Committee further recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, that the names of the following Members be added to the lists of associate members of the following standing joint committees:

Standing Joint Committee on the Library of Parliament

Rosemarie Falk
Pat Kelly
Dane Lloyd
Mark Strahl

Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations

Rosemarie Falk
Dane Lloyd
David Tilson

A copy of the relevant Minutes of Proceedings (Meeting No. 3) is tabled.