Skip to main content Start of content

PROC Committee Report

If you have any questions or comments regarding the accessibility of this publication, please contact us at accessible@parl.gc.ca.


house of commons
HOUSE OF COMMONS
CHAMBRE DES COMMUNES
OTTAWA, CANADA

40th Parliament, 3rd Session 40e Législature, 3e session
The Standing Committee on Procedure and House Affairs has the honour to present its Le Comité permanent de la procédure et des affaires de la Chambre a l’honneur de présenter son
TWENTY-FOURTH REPORT VINGT-QUATRIÈME RAPPORT
          The Committee recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, the following changes to the lists of members of the following standing committees:           Le Comité recommande, conformément au mandat que lui confèrent les articles 104 et 114 du Règlement, les changements suivants dans les listes des membres des comités permanents suivants :
          

Standing Committee on Aboriginal Affairs and Northern Development

Greg Rickford for Shelly Glover

          

Comité permanent des affaires autochtones et du développement du Grand Nord

Greg Rickford remplace Shelly Glover

          

Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics

Jim Abbott for Kelly Block

          

Comité permanent de l'accès à l'information, de la protection des renseignements personnels et de l'éthique

Jim Abbott remplace Kelly Block

          

Standing Committee on Citizenship and Immigration

Nicolas Dufour for Josée Beaudin
Devinder Shory for Terence Young

          

Comité permanent de la citoyenneté et de l'immigration

Nicolas Dufour remplace Josée Beaudin
Devinder Shory remplace Terence Young

          

Standing Committee on Environment and Sustainable Development

Robert Sopuck for Steven Blaney

          

Comité permanent de l'environnement et du développement durable

Robert Sopuck remplace Steven Blaney

          

Standing Committee on Finance

Shelly Glover for Ted Menzies
Cathy McLeod for Bernard Généreux

          

Comité permanent des finances

Shelly Glover remplace Ted Menzies
Cathy McLeod remplace Bernard Généreux

          

Standing Committee on Fisheries and Oceans

Blaine Calkins for Ron Cannan
Robert Sopuck for Devinder Shory

          

Comité permanent des pêches et des océans

Blaine Calkins remplace Ron Cannan
Robert Sopuck remplace Devinder Shory

          

Standing Committee on Foreign Affairs and International Development

Lois Brown for Jim Abbott

          

Comité permanent des affaires étrangères et du développement international

Lois Brown remplace Jim Abbott

          

Standing Committee on Government Operations and Estimates

Ron Cannan for Blaine Calkins

          

Comité permanent des opérations gouvernementales et des prévisions budgétaires

Ron Cannan remplace Blaine Calkins

          

Standing Committee on Health

Josée Beaudin for Nicolas Dufour
Tilly O'Neill-Gordon for Cathy McLeod

          

Comité permanent de la santé

Josée Beaudin remplace Nicolas Dufour
Tilly O'Neill-Gordon remplace Cathy McLeod

          

Standing Committee on Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities

Kelly Block for Alice Wong

          

Comité permanent des ressources humaines, du développement des compétences, du développement social et de la condition des personnes handicapées

Kelly Block remplace Alice Wong

          

Standing Committee on Industry, Science and Technology

Bernard Généreux for Gordon Brown

          

Comité permanent de l'industrie, des sciences et de la technologie

Bernard Généreux remplace Gordon Brown

          

Standing Committee on National Defence

Ken Dryden for Marcel Proulx

          

Comité permanent de la défense nationale

Ken Dryden remplace Marcel Proulx

          

Standing Committee on Natural Resources

Randy Hoback for Cheryl Gallant

          

Comité permanent des ressources naturelles

Randy Hoback remplace Cheryl Gallant

          

Standing Committee on Official Languages

Sylvie Boucher for Tilly O'Neill-Gordon
Jacques Gourde for Greg Rickford

          

Comité permanent des langues officielles

Sylvie Boucher remplace Tilly O'Neill-Gordon
Jacques Gourde remplace Greg Rickford

          

Standing Committee on Procedure and House Affairs

Steven Blaney for Rodney Weston
Terence Young for Randy Hoback

          

Comité permanent de la procédure et des affaires de la Chambre

Steven Blaney remplace Rodney Weston
Terence Young remplace Randy Hoback

          

Standing Committee on the Status of Women

Ray Boughen for Lois Brown
Tilly O'Neill-Gordon for Cathy McLeod

          

Comité permanent de la condition féminine

Ray Boughen remplace Lois Brown
Tilly O'Neill-Gordon remplace Cathy McLeod

          

Standing Committee on Transport, Infrastructure and Communities

Cheryl Gallant for Lois Brown

          

Comité permanent des transports, de l'infrastructure et des collectivités

Cheryl Gallant remplace Lois Brown

          

Standing Committee on Veterans Affairs

Kevin Lamoureux for Lise Zarac

          

Comité permanent des anciens combattants

Kevin Lamoureux remplace Lise Zarac

          The Committee further recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, that the names of the following Members be added to the lists of associate members of the following standing committees:           Le Comité recommande de plus, conformément au mandat que lui confèrent les articles 104 et 114 du Règlement, que les noms des députés suivants soient ajoutés aux listes des membres associés des comités permanents suivants :
          

Standing Committee on Aboriginal Affairs and Northern Development

Shelly Glover
Robert Sopuck

          

Comité permanent des affaires autochtones et du développement du Grand Nord

Shelly Glover
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics

Kelly Block
Robert Sopuck

          

Comité permanent de l'accès à l'information, de la protection des renseignements personnels et de l'éthique

Kelly Block
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Agriculture and Agri-Food

Robert Sopuck

          

Comité permanent de l'agriculture et de l'agroalimentaire

Robert Sopuck

          

Standing Committee on Canadian Heritage

Robert Sopuck

          

Comité permanent du patrimoine canadien

Robert Sopuck

          

Standing Committee on Citizenship and Immigration

Robert Sopuck
Terence Young

          

Comité permanent de la citoyenneté et de l'immigration

Robert Sopuck
Terence Young

          

Standing Committee on Environment and Sustainable Development

Steven Blaney

          

Comité permanent de l'environnement et du développement durable

Steven Blaney

          

Standing Committee on Finance

Bernard Généreux
Robert Sopuck

          

Comité permanent des finances

Bernard Généreux
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Fisheries and Oceans

Ron Cannan
Devinder Shory

          

Comité permanent des pêches et des océans

Ron Cannan
Devinder Shory

          

Standing Committee on Foreign Affairs and International Development

Jim Abbott
Robert Sopuck

          

Comité permanent des affaires étrangères et du développement international

Jim Abbott
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Government Operations and Estimates

Blaine Calkins
Robert Sopuck

          

Comité permanent des opérations gouvernementales et des prévisions budgétaires

Blaine Calkins
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Health

Cathy McLeod
Robert Sopuck

          

Comité permanent de la santé

Cathy McLeod
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities

Robert Sopuck
Alice Wong

          

Comité permanent des ressources humaines, du développement des compétences, du développement social et de la condition des personnes handicapées

Robert Sopuck
Alice Wong

          

Standing Committee on Industry, Science and Technology

Gordon Brown
Robert Sopuck

          

Comité permanent de l'industrie, des sciences et de la technologie

Gordon Brown
Robert Sopuck

          

Standing Committee on International Trade

Robert Sopuck

          

Comité permanent du commerce international

Robert Sopuck

          

Standing Committee on Justice and Human Rights

Robert Sopuck

          

Comité permanent de la justice et des droits de la personne

Robert Sopuck

          

Standing Committee on National Defence

Robert Sopuck

          

Comité permanent de la défense nationale

Robert Sopuck

          

Standing Committee on Natural Resources

Cheryl Gallant
Robert Sopuck

          

Comité permanent des ressources naturelles

Cheryl Gallant
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Official Languages

Tilly O'Neill-Gordon
Greg Rickford
Robert Sopuck

          

Comité permanent des langues officielles

Tilly O'Neill-Gordon
Greg Rickford
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Procedure and House Affairs

Randy Hoback
Robert Sopuck
Rodney Weston

          

Comité permanent de la procédure et des affaires de la Chambre

Randy Hoback
Robert Sopuck
Rodney Weston

          

Standing Committee on Public Accounts

Robert Sopuck

          

Comité permanent des comptes publics

Robert Sopuck

          

Standing Committee on Public Safety and National Security

Robert Sopuck

          

Comité permanent de la sécurité publique et nationale

Robert Sopuck

          

Standing Committee on the Status of Women

Lois Brown
Cathy McLeod
Robert Sopuck

          

Comité permanent de la condition féminine

Lois Brown
Cathy McLeod
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Transport, Infrastructure and Communities

Lois Brown
Robert Sopuck

          

Comité permanent des transports, de l'infrastructure et des collectivités

Lois Brown
Robert Sopuck

          

Standing Committee on Veterans Affairs

Robert Sopuck
Lise Zarac

          

Comité permanent des anciens combattants

Robert Sopuck
Lise Zarac

          The Committee further recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, the following changes to the lists of members of the following standing joint committees:           Le Comité recommande de plus, conformément au mandat que lui confèrent les articles 104 et 114 du Règlement, les changements suivants dans les listes des membres des comités mixtes permanents suivants :
          

Standing Joint Committee on the Library of Parliament

Rob Clarke for John Weston
Greg Kerr for Dona Cadman
James Lunney for Sylvie Boucher
Alice Wong for Tilly O'Neill-Gordon

          

Comité mixte permanent de la Bibliothèque du Parlement

Rob Clarke remplace John Weston
Greg Kerr remplace Dona Cadman
James Lunney remplace Sylvie Boucher
Alice Wong remplace Tilly O'Neill-Gordon

          

Standing Joint Committee on Scrutiny of Regulations

Dona Cadman for Ray Boughen
Pascal-Pierre Paillé for Nicolas Dufour
Rodney Weston for Rob Clarke

          

Comité mixte permanent d'examen de la réglementation

Dona Cadman remplace Ray Boughen
Pascal-Pierre Paillé remplace Nicolas Dufour
Rodney Weston remplace Rob Clarke

          The Committee further recommends, pursuant to Standing Orders 104 and 114, that the names of the following Members be added to the lists of associate members of the following standing joint committees:           Le Comité recommande de plus, conformément au mandat que lui confèrent les articles 104 et 114 du Règlement, que les noms des députés suivants soient ajoutés aux listes des membres associés des comités mixtes permanents suivants :
          

Standing Joint Committee on the Library of Parliament

Sylvie Boucher
Dona Cadman
Tilly O'Neill-Gordon
Robert Sopuck
John Weston

          

Comité mixte permanent de la Bibliothèque du Parlement

Sylvie Boucher
Dona Cadman
Tilly O'Neill-Gordon
Robert Sopuck
John Weston

          

Standing Joint Committee on Scrutiny of Regulations

Ray Boughen
Rob Clarke
Robert Sopuck

          

Comité mixte permanent d'examen de la réglementation

Ray Boughen
Rob Clarke
Robert Sopuck

          The Committee further recommends, pursuant to the Order of the House made Wednesday, March 3, 2010, the following change in the membership of the Special Committee on the Canadian Mission in Afghanistan:           Le Comité recommande de plus, conformément à l’ordre de la Chambre pris le mercredi 3 mars 2010, le changement suivant dans la liste des membres du Comité spécial sur la mission canadienne en Afghanistan :
          

Lois Brown for Greg Kerr

          

Lois Brown remplace Greg Kerr

          The Committee further recommends, pursuant to Standing Order 107(5), that the following Member be added to the list of associate members of the Liaison Committee:           Le Comité recommande de plus, conformément au mandat que lui confère l’article 107(5) du Règlement, que le député dont le nom suit, s’ajoute à la liste des membres associés du Comité de Liaison :
          

Robert Sopuck

          

Robert Sopuck

          A copy of the relevant Minutes of Proceedings (Meeting No. 1) is tabled.           Un exemplaire des procès-verbaux pertinents (séance no 1) est déposé.
Respectfully submitted, Respectueusement soumis,


Le président,



JOE PRESTON
Chair