List of Former Speakers

Click the thumbnails below for a larger view and description of the portrait.

Portrait Speaker
(Party)
Date of Election as
Speaker
Parliament (Years)
Thumbnail of The Honourable James Cockburn. Click to view a larger version. James Cockburn
(Conservative)
November 06, 1867
March 05, 1873
1st Parliament (1867–72)
2nd Parliament (1873–74)
Thumbnail of The Honourable Timothy Warren Anglin. Click to view a larger version. Timothy Warren Anglin
(Liberal)
March 26, 1874
February 07, 1878
1st Session, 3rd Parliament to 4th Session, 3rd Parliament(1874–77)
5th Session, 3rd Parliament (1878)
Thumbnail of The Honourable Joseph-Godéric Blanchet. Click to view a larger version. Joseph-Godéric Blanchet
(Liberal-Conservative)
February 13, 1879 4th Parliament (1879–82)
Thumbnail of The Honourable George Airey Kirkpatrick. Click to view a larger version. George Airey Kirkpatrick
(Liberal-Conservative)
February 08, 1883 5th Parliament (1883–87)
Thumbnail of The Honourable Joseph-Aldéric Ouimet. Click to view a larger version. Joseph-Aldéric Ouimet
(Liberal-Conservative)
April 13, 1887 6th Parliament (1887–91)
Thumbnail of The Honourable Peter White. Click to view a larger version. Peter White
(Conservative)
April 29, 1891 7th Parliament (1891–96)
Thumbnail of The Honourable James David Edgar. Click to view a larger version. James David Edgar
(Liberal)
August 19, 1896 1st Session, 8th Parliament to 4th Session, 8th Parliament (1896–99)
Thumbnail of The Honourable Thomas Bain. Click to view a larger version. Thomas Bain
(Liberal)
August 01, 1899 4th Session, 8th Parliament to 5th Session, 8th Parliament (1899–1900)
Thumbnail of The Honourable Louis-Philippe Brodeur. Click to view a larger version. Louis-Philippe Brodeur
(Liberal)
February 06, 1901 1st Session, 9th Parliament to 3rd Session, 9th Parliament (1901–04)
Thumbnail of The Honourable Napoléon-Antoine Belcourt. Click to view a larger version. Napoléon-Antoine Belcourt
(Liberal)
March 10, 1904 4th Session, 9th Parliament (1904)
Thumbnail of The Honourable Robert Franklin Sutherland. Click to view a larger version. Robert Franklin Sutherland
(Liberal)
January 11, 1905 10th Parliament (1905–08)
Thumbnail of The Honourable Charles Marcil. Click to view a larger version. Charles Marcil
(Liberal)
January 20, 1909 11th Parliament (1909–11)
Thumbnail of The Honourable Thomas Simpson Sproule. Click to view a larger version. Thomas Simpson Sproule
(Conservative)
November 15, 1911 1st Session, 12th Parliament to 5th Session, 12th Parliament (1911–15)
Thumbnail of The Honourable Albert Sévigny. Click to view a larger version. Albert Sévigny
(Conservative)
January 12, 1916 6th Session, 12th Parliament (1916–17)
Thumbnail of The Honourable Edgar Nelson Rhodes. Click to view a larger version. Edgar Nelson Rhodes
(Conservative)
January 18, 1917
March 18, 1918
7th Session, 12th Parliament (1917)
13th Parliament (1918–21)
Thumbnail of The Honourable Rodolphe Lemieux. Click to view a larger version. Rodolphe Lemieux
(Liberal)
March 08, 1922
January 07, 1926
December 09, 1926
14th Parliament (1922–25)
15th Parliament (1926)
16th Parliament (1926–30)
Thumbnail of The Honourable George Black. Click to view a larger version. George Black
(Conservative)
September 08, 1930 1st Session, 17th Parliament to 5th Session, 17th Parliament (1930–35)
Thumbnail of The Honourable James Langstaff Bowman. Click to view a larger version. James Langstaff Bowman
(Conservative)
January 17, 1935 6th Session, 17th Parliament (1935)
Thumbnail of The Honourable Pierre-François Casgrain. Click to view a larger version. Pierre-François Casgrain
(Liberal)
February 06, 1936 18th Parliament (1936–40)
Thumbnail of The Honourable James Glen. Click to view a larger version. James Glen
(Liberal)
May 16, 1940 19th Parliament (1940–45)
Thumbnail of The Honourable Gaspard Fauteux. Click to view a larger version. Gaspard Fauteux
(Liberal)
September 06, 1945 20th Parliament (1945–49)
Thumbnail of The Honourable William Ross Macdonald. Click to view a larger version. William Ross Macdonald
(Liberal)
September 15, 1949 21st Parliament (1949–53)
Thumbnail of The Honourable Louis-René Beaudoin. Click to view a larger version. Louis-René Beaudoin
(Liberal)
November 12, 1953 22nd Parliament (1953–57)
Thumbnail of The Honourable Roland Michener. Click to view a larger version. Roland Michener
(Progressive Conservative)
October 14, 1957
May 12, 1958
23rd Parliament (1957–58)
24th Parliament (1958–62)
Thumbnail of The Honourable Marcel Lambert. Click to view a larger version. Marcel Lambert
(Progressive Conservative)
September 27, 1962 25th Parliament (1962–63)
Thumbnail of The Honourable Alan Macnaughton. Click to view a larger version. Alan Macnaughton
(Liberal)
May 16, 1963 26th Parliament (1963–65)
Thumbnail of The Honourable Lucien Lamoureux. Click to view a larger version. Lucien Lamoureux
(Liberal)
January 18, 1966
September 12, 1968
January 04, 1973
27th Parliament (1966–68)
28th Parliament (1968–72)
29th Parliament (1973–74)
Thumbnail of The Honourable James Jerome. Click to view a larger version. James Jerome
(Liberal)
September 30, 1974
October 09, 1979
30th Parliament (1974–79)
31st Parliament (1979)
Thumbnail of The Honourable Jeanne Sauvé. Click to view a larger version. Jeanne Sauvé
(Liberal)
April 14, 1980 1st Session, 32nd Parliament to 2nd Session, 32nd Parliament (1980–84)
Thumbnail of The Honourable Lloyd Francis. Click to view a larger version. Lloyd Francis
(Liberal)
January 16, 1984 2nd Session, 32nd Parliament (1984)
Thumbnail of The Honourable John Bosley. Click to view a larger version. John Bosley
(Progressive Conservative)
November 05, 1984 1st Session, 33rd Parliament to 2nd Session, 33rd Parliament (1984–86)
Thumbnail of The Honourable John Fraser. Click to view a larger version. John Fraser
(Progressive Conservative)
September 30, 1986
December 12, 1988
2nd Session, 33rd Parliament (1986–88)
34th Parliament (1988–93)
Thumbnail of The Honourable Gilbert Parent. Click to view a larger version. Gilbert Parent
(Liberal)
January 17, 1994
September 22, 1997
35th Parliament (1994–97)
36th Parliament (1997–2000)
Thumbnail of The Honourable Peter Milliken. Click to view a larger version. Peter Milliken
(Liberal)
January 29, 2001
October 04, 2004
April 03, 2006
November 18, 2008
37th Parliament (2001–04)
38th Parliament (2004–05)
39th Parliament (2006–08)
40th Parliament (2008–11)
Thumbnail of The Honourable Andrew Scheer. Click to view a larger version. Andrew Scheer
(Conservative)
June 02, 2011 41th Parliament (2011–15)