The Honourable Stéphane Dion

Photo - The Honourable Stéphane Dion

All Roles

  • Export: Export search results - CSV (Plain Text) Export search results - XML

Member of Parliament

Start DateEnd Date
Saint-Laurent (Quebec)2015.10.192017.02.06
Saint-Laurent—Cartierville (Quebec)2011.05.022015.10.18
Saint-Laurent—Cartierville (Quebec)2008.10.142011.05.01
Saint-Laurent—Cartierville (Quebec)2006.01.232008.10.13
Saint-Laurent—Cartierville (Quebec)2004.06.282006.01.22
Saint-Laurent—Cartierville (Quebec)2000.11.272004.06.27
Saint-Laurent—Cartierville (Quebec)1997.06.022000.11.26

Political Affiliation

Start DateEnd Date
42nd Parliament
Liberal2015.10.192017.02.06
41st Parliament
Liberal2011.05.022015.10.18
40th Parliament
Liberal2008.10.142011.05.01
39th Parliament
Liberal2006.01.232008.10.13
38th Parliament
Liberal2004.06.282006.01.22
37th Parliament
Liberal2000.11.272004.06.27
36th Parliament
Liberal1997.06.022000.11.26

Offices and Roles as a Parliamentarian

Start DateEnd Date
Minister of Foreign Affairs2015.11.042017.01.10
Leader of the Opposition2006.12.022008.12.10
Leader of the Liberal Party2006.12.022008.12.10
Minister of the Environment2004.07.202006.02.05
Minister of Intergovernmental Affairs1997.06.112003.12.11
President of the Queen's Privy Council for Canada1997.06.112003.12.11

Committees

Start DateEnd Date
41st Parliament, 2nd Session
Vice-Chair
Canadian Heritage2014.02.042015.08.02
Canadian Heritage2013.10.292014.01.27
Member
Canadian Heritage2014.01.302015.08.02
Canadian Heritage2013.10.222014.01.27
41st Parliament, 1st Session
Vice-Chair
Official Languages2012.09.272013.09.13
Official Languages2012.05.082012.09.20
Member
Official Languages2012.09.202013.09.13
Official Languages2012.05.072012.09.20
40th Parliament, 3rd Session
Member
Public Accounts2010.03.042010.09.27
39th Parliament, 1st Session
Member
37th Parliament, 3rd Session
Member

Election Candidate

Election Type Election Constituency Province / Territory Result
General Election 2015.10.19 Saint-Laurent Quebec Re-Elected
General Election 2011.05.02 Saint-Laurent—Cartierville Quebec Re-Elected
General Election 2008.10.14 Saint-Laurent—Cartierville Quebec Re-Elected
General Election 2006.01.23 Saint-Laurent—Cartierville Quebec Re-Elected
General Election 2004.06.28 Saint-Laurent—Cartierville Quebec Re-Elected
General Election 2000.11.27 Saint-Laurent—Cartierville Quebec Re-Elected
General Election 1997.06.02 Saint-Laurent—Cartierville Quebec Re-Elected